Galatasaray niye yine yenildi?

Galatasaray'ın, Fenerbahçe'ye Kadıköy'de yenilmesi olağan bir şey. Ama yine de 'Bir kez daha niye yenildi?' sorusu zihinleri meşgul ediyor.

İSTANBUL - Galatasaray'ın, Fenerbahçe'ye Kadıköy'de yenilmesi olağan bir şey. Ama yine de 'Bir kez daha niye yenildi?' sorusu zihinleri meşgul ediyor. Bu soruya cevap aramak isteyen kimi spor yazarlarının görüşleri ise şöyle:
Ahmet Çakır: Dün gece, Fenerbahçe biraz şanslı olsa ya da Orkun önemli bazı pozisyonları çıkaramasa yıllar önceki 6-0'ın rekoru kırılabilirdi.Feldkamp utanmalıdır. Sakat ve cezalılar bahane. Çoluk çocuğu Fenerbahçe'nin karşısına çıkarmış. 70 yaşını aşkın bir teknik adam çok iyi bilmeli ki, büyük maçlar büyük futbolcularla kazanılır. Bu dakikalarda maç beşealtıya gitmediyse Feldkamp istavroz çıkarmalı.
Mehmet Demirkol: Maçın başında golün sonrasında oyunu Fenerbahçe yarı sahasına yıkmak konusunda bir sorun yaşamadı Galatasaray. Özellikle de ilk yarıda. Peki pozisyon var mı? İlk yarı boyunca bir uzak şut. Orta sahada rakip savunmayı delecek orta sahaları yokken Hakan ve Ümit yerine Nonda-Serkan'ı tercih etmenin sonucu mu bu? Lincoln, Hasan gibi o derin pasları atacak oyuncular yokken, Serkan'dan bir şeyler beklemenin dolayısıyla topların hemen her seferinde geri dönüşün sonucu mu?
Rıdvan Dilmen: Galatasaray tamamen disiplinden koparken, Fenerbahçe farka gidebilecek sayısız fırsat buldu. Rakibi 4'e 1 yakaladıkları pozisyonlarda ya topuk pasları, ya bacak araları yapınca üçüncü gol gelmedi. Tarihi fark gelebilirdi. Bu sırada Feldkamp tüm riskleri aldı. Galatasaray ailece hücum yapınca dönen topları kapan Fenerbahçe her atağından tehlike yarattı. Deivid atılana kadar...
Erman Toroğlu: Galatasaray doğum sancıları çekiyor. "Lincoln, Linderoth olsaydı ne olurdu?" diyenlere, şunu söyleyebilirim. Öyle veya böyle, Hakan Şükür kenarda, Ümit Karan kenarda. Eğer Ümit Karan ile Hakan Şükür bu Fenerbahçe derbisinde ve böyle bir maçta ilk 11'de forma bulamıyorlarsa, bundan sonra bu takımda mücadele etmeleri gereksiz. Bu şu demektir. Feldkamp ve yönetim bu oyuncuları istemiyor. Dün gece tek yönlü bir maç oynandı. Büyük fark da olabilirdi. Orkun belki sonradan çok gol çıkardı ama ilk yediği goldeki büyük hatası, sahaya çıkan genç Galatasaray takımının psikolojisini ve direncini bozdu.
Mustafa Denizli: Galatasaray'ın özellikle orta sahasında yaşadığı ciddi sıkıntılar vardı. Takımın hem tecrübeli hem de etkin ayakları derbide görev yapamadı. Sahaya çıkan orta saha etkin top oynamak için yeterli değildi. İlk yarıda defanstan sürekli uzun toplarla çıktılar, çıktılar ama kime? Attıkları bütün uzun toplar Fenerbahçe defansı tarafından kesildi, dönen topları da yine Sarı-Lacivertli oyuncular topladı.
Mircea Lucescu: Galatasaray'ın eski teknik direktörü Mircea Lucescu da Vatan gazetesindeki maç yazısında Galatasaray'ı şöyle değerlendirdi:
"Sahadaki genç ve tecrübesiz 11, bu maçın psikolojik ağırlığını kaldıramadı. Lincoln, Linderoth, Ayhan gibi oyuncuları olsa Galatasaray bu kadar kolay kaybetmezdi. Onların kadro darlığı ve Feldkamp'ın riskli seçimleri Fenerbahçe'nin avantajı oldu... İşin aslı, Saracoğlu'nda Fenerbahçe ile derbi oynamak çok zor. Galatasaray'ın zoru başarması gerekiyordu ama bu kadar derbi mantığından habersiz oyuncuyla sahaya çıkınca başaramadılar..." (Spor Servisi)