Galatasaray rahat

Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turu ilk maçında Galatasaray CSKA Sofya karşısında rahat bir galibiyet aldı: 3-0. Rövanş maçı 27 Ağustos'ta Sofya'da.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray, son on yılda devamlılığı alışkanlık haline getirdiği Şampiyonlar Ligi'ne dokuzuncu kez katılması için gereken Bulgar vizesinin ilk ayağında CSKA Sofya'yı fiyakalı bir skorla geçti. Dün gece 'general poyraz'ın ziyaret etmediği Atatürk Olimpiyat Stadı'nı dolduran 66 bin seyirci, lezzetli bir futbol ve zafer izledi. Dominant Aslan, maç boyunca Kırmızı Şövalyeler lakaplı konuk ekibi, istediğince yönlendirdi. Terim'in talebeleri CSKA'lılara kıyasla yardımlaşmada, ilk topa çıkmalarda, orta alanda paslaşmakta ve hızlı hücumda daha etkiliydi. Teknik direktör Fatih Terim'in, rüzgârla ilgili açıklaması da doğru çıktı. Cumartesi akşamı saat 19.00'da başlayan Diyarbakır karşılaşmasındaki şiddetli poyrazdan, dün gece 21.00'de start alan maçta eser yoktu.
Fatih Terim bu kez dörtlü savunmada kalıcı olduğunu gösterirken defansın göbeğinde Frank De Boer ve Bülent Korkmaz birlikte başarılı bir ritm tutturdu. Kaptan özellikle, zamanında müdahaleleriyle misafir forvetlerin gol yollarını engellerken, Hollandalı yıldız da çıkarttığı isabetli toplarla, hücum pozisyonlarının başlatıcısı oldu. Sağda Prates ve önündeki Hasan'la rakibin bu kanadını felç etti denilebilir. Yıllardır oynatıldığı sahte sol açık konumundan, gerçek ayağına dönen Hasan Şaş, kontrataklardaki kanat bindirmelerinde, ne denli etkili olduğunu kanıtladı.
Hakan Ünsal ile Ergün'ün paylaştıkları sol koridorda, önceki ikiliye oranla daha az hücum üretilmesindeki en büyük faktör CSKA sağ kanadındaki oyuncunun alan görevini, forveti daha çok destekler biçimde sahaya yansıtmasından kaynaklandı. Ergün'ün en dışta oynamaktan hoşlanmaması da bir başka etken. Batista da, ön liberoda çok çalışkandı, klasik deyimle sahada basmadık yer bırakmadı. Aynı bölgedeki yardımcısı Volkan, Hakan Şükür ve Ümit Karan'a daha yakın oynadı.
Gol yağmuru erken başladı
İlk gol çok erken, henüz 3'üncü dakikada geldi. Hasan güzel bir çalımla rakip defansı sağa yatırıp, sonra soluna döndü; on sekize girerken vurduğu plaseyle Hagi'yi hatırlatan bir gol attı: 1-0. İki dakika sonra atılan golün mimarı da Hasan'dı. Sağdan hızlı bindirdi, çıkardığı derin pasta kaleciyle karşı karşıya kalan Hakan Şükür dokundu: 2-0. Maç başlayalı 20 dakika olmuştu ama arabalar peş peşe stada seyirci taşımayı sürdürüyordu. İki farktan sonra CSKA doğal olarak gol peşine düşünce Galatasaray oyunu orta alana yığmayı tercih etti. 37'de önce kaçan sonra giren üçüncü golü izledik. Hasan kaleciyle karşı karşıya kaldı, savunmadan dönen topa Ergün sert vurdu, Arif arka direkte tamamladı: 3-0.
Bulgaristan temsilcisi bir eksildi
59'da Mondragonun artistik refleksi sonucunda pozisyona uzak olmasına rağmen hakemin doğrudan kırmızı çıkartmasıyla Sarı-Kırmızılların işi daha da kolaylaştı. Son dakikalarda farkı artırmak için uğraşan Cim Bom peş peşe gol girişiminde bulundu. Ancak direkler ve rakip savunma daha fazlasına izin vermedi. Sonuçta Galatasaray ilk maçtaki farklı galibiyetinin yanı sıra, ortaya koyduğu hırslı, mücadeleci ve etkili futboluyla devler ligine çıkmaya çok yakın taraf oluyordu.