@gokhan_karatas

Galatasaray sahada kazandığını masada mı kaybedecek?

Galatasaray sahada kazandığını masada mı kaybedecek?
Galatasaray sahada kazandığını masada mı kaybedecek?
Sarı-kırmızılı camia, Hamza Hamzaoğlu ile 12 maçta kazanılan 32 puanın mutluluğunu yaşıyor. TFF'nin kulüplere dağıttığı performans primi anlamında da Galatasaray, şu anda en çok kazanan takım. Ancak eski hoca Prandelli'nin hamlesi, bu mutluluğa darbe vurabilir.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Galatasaray 'da aylardır süren 'tazminat' pazarlığı sonuç vermedi. Sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilen Cesare Prandelli ile yardımcıları Renzo Casaletto, Giambattista Venturati, Gabriale Pin, Silvia Berti ve Vincenzo Di, alacakları için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuruda bulundu. Şampiyonluk açısından büyük önem taşıyan Fenerbahçe derbisi öncesi can sıkan 6 ismin, sarı-kırmızılı kulüpten talep ettiği rakam ise 4.6 milyon Euro (yaklaşık 13 milyon TL). Davanın kaybedilmesi durumunda Cimbom, Hamza Hamzaoğlu ile geride kalan 92 günde kazandığı paranın (11 milyon TL) tamamını İtalyan hoca ve yardımcılarına ödeyecek.

Galatasaray'da 'depo' böyle boşalmış!

ŞAMPİYONLUK PRİMİNİ DE İSTİYOR

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Prof. Dr. Hamdi Yasaman, Prandelli ve yardımcılarının istediği toplam ücretin 4,6 milyon Euro civarı olduğunu açıkladı. Anlaşma zemini aramalarına rağmen başarılı olamadıklarını vurgulayan sarı-kırmızılı yönetici, "Sezon sonuna kadar olan hak edişlerinin tamamını ödemeyi kabul ettik. Onlar ise sözleşme süresinin tamamını kapsayacak ödeme istediler. Hatta Prandelli, şampiyonluk primini talep ediyor" sözleriyle, durumun vahametini gözler önüne serdi.

Konu hakkında görüşleri sorulan Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak ise Yasaman'ın aksine yeni teknik patron Hamzaoğlu ile yakalanan başarıya vurgu yaptı. Prandelli'yi gönderdikten sonra Hamzaoğlu ile 500 bin Dolar karşılığında mukavele imzaladıklarını vurgulayan futbol şubesinin patronu, "Yeni hocamıza 500 bin Dolar verdik ve 10 galibiyet ve 2 beraberlik aldık, 11 milyon TL para kazandık" şeklinde konuştu. Oysa Albayrak'ın söz ettiği 11 milyon TL'den fazlası, CAS tarafından Prandelli'nin haklı görülmesi durumunda kulüp kasasında uzun süre durmayacak.

YARDIMCILARA 15 BİN DOLAR, MEDYA SORUMLUSUNA 9 BİN EURO

Sarı-kırmızılı kulüp, Temmuz 2014'te, Prandelli ile yıllık 2 milyon 295 bin Euro garanti ücret karşılığında 2 yıllık mukavele imzaladı. İtalyan teknik adamın hesabına her ay 190 bin Euro yatıran Galatasaray, kişisel medya sorumlusu Sylvia Berti'ye aylık 9 bin Euro, 4 yardımcıya da aylık 15 bin Dolar maaş ödüyordu.

'Yenin artık şu Fenerbahçe'yi'

PRANDELLI'NİN KARNESİ

2014 Dünya Kupası'nda İtalya Milli Takımı'nın başında yaşadığı başarısızlığın ardından Galatasaray'a gelen Prandelli, 4 ay süren Türkiye macerasında; Spor Toto Süper Lig'de 10, TFF Süper Kupa'da 1 ve Şampiyonlar Ligi'nde 5 maça çıktı. Süper Kupa'yı ezeli rakibi Fenerbahçe'ye kaptıran tecrübeli hoca, Avrupa sahnesinde 4 yenilgi ve 1 beraberlikle başarısız oldu. Yurt içinde ise 6 galibiyet, 3 yenilgi ve 1 beraberlik elde eden Prandelli, zirvenin 1 puan gerisindeyken Galatasaray'la yolları ayrıldı.

GALATASARAY'IN SAVUNMASI

CAS'taki dava yaklaşık bir yıl sürecek. Uluslarası Spor Tahkim Mahkemesi'nin çoğunlukla futbolcular lehine karar vermesi ve kötü performansı 'ayrılık' gerekçesi olarak kabul etmemesine rağmen Galatasaray haklı olduğuna inanıyor. Cimbom'un sözleşme feshindeki en büyük savunması ise Şampiyonlar Ligi mücadelesi sırasında yapılan açıklamalar olacak. Prandelli yönetiminde Avrupa'da kötü sonuçlar alan sarı-kırmızılılar, maç sonlarında düzenlenen basın toplantısındaki, 'Önceliğimiz Avrupa kupaları değil' sözlerini koz olarak kullanacak. "Bu düşünceye sahip bir teknik adam, Galatasaray'ın teknik direktörü olamaz" savunması ile CAS duruşmasına çıkılacak.

Galatasaray'dan taraftarına çağrı