Galatasaray taraftarı 'truva' yapacak mı?

Galatasaray taraftarı 'truva' yapacak mı?
Galatasaray taraftarı 'truva' yapacak mı?
Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanacak derbide gözler bir yandan tribünlerde olacak. Sarı-kırmızılı taraftarlar, Gençlerbirliği maçında olduğu gibi yasağa rağmen Olimpiyat Stadı'na girebilir.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilileri, özellikle de Beşiktaş cephesi Galatasaray taraftarının yeni bir ‘truva operasyonu’na imza atmasından tedirgin.

Gençlerbirliği maçında normalde Galatasaray taraftarı cezalıydı. Deplasman yasağı nedeniyle kendilerine tribün ayrılmamıştı. Gençlerbirliği’nin logosuyla Passolig kartı çıkaran, TFF logolu kartlarla da stada giriş yapan sarı-kırmızılılar, 10. dakikadan itibaren kale arkası tribünde toplanmış ve kendilerine konulan yasağı delmişlerdi.

İstatistiklere göre Beşiktaş Galatasaray derbisinin 10 muhtemel sonucu


TRİBÜNLERİN DOLMAMASI ETKEN

Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; 4 büyüklerin kendi aralarında aldığı karar nedeniyle, bu maçlarda ezeli rakip takımın logosu bulunan kartlara sistem otomatik olarak satış yapmıyor. Ancak herhangi bir Anadolu takımının logosuyla ve yine TFF logolu kartlara satış açık. Bir Galatasaraylı, farklı bir takım logosuyla ikinci kart çıkarabiliyor. Dolayısıyla Ankara ’daki gibi isteyen her Galatasaraylı, farklı bir kartla, örneğin Beşiktaş veya bir Anadolu takımı kartı çıkararak derbiye girebilir.

DEV DERBİ 'TRUVA'YA AÇIK...

Aslında e-bilet öncesi de 4 büyükler arasında yasak vardı. Fakat eski derbilerde genellikle tribünler dolduğundan, konuk takım taraftarları maça girmiş olsalar bile topluca oturamıyor ve renklerini belli edemiyorlardı. Ancak bu maçta tribünlerin dolmama ihtimali büyük ve Galatasaraylılar’ın stada girdikten sonra, tıpkı dolmayan Ankara’daki Gençlerbirliği maçında olduğu gibi boş bir alanda toplanma durumları söz konusu.

KURAL DEĞİŞTİ

Eskiden seyirci yasağı sadece ev sahibi olunan maçlarda geçerliydi. Takımlar, deplasmanda mutlaka tribün buluyordu. Artık deplasmanda alınan ceza deplasmanda çekiliyor. Ankara’daki maçta Galatasaraylılar bu nedenle ‘truva’ya imza attılar. Yetkililer, aynı durumun derbide yaşanmaması için tribünlerde önlemleri artıracak.

Beşiktaş'ın derbi kozu Demba Ba