Galatasaray yeniden lider

Sivas'ı 2-0'la geçti

Galatasaray, Ali Sami Yen'de ağırladığı Sivasspor'dan liderliği devraldı. 2-0 biten maçın golleri Nonda ve Barış'tan.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Sezonun en önemli maçlarından biri için Ali Sami Yen'e havai fişekler içinde girdim. Malum, Aslantepe'nin temeli önceki gün atılmış. Şantiyenin orada güzel bir organizasyonla Aslantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi tanıtılırken, akşamında seçkin davetlilere bir kokteyl verilmiş. Yetmemiş olacak ki eşe dosta duyurmak için dün de bir organizasyon yapıldı. Dünyada 'Stada harç attık, hadi bunu kutlayalım' diyecek tek millet elbette Türkler olacaktı! Sadelik ve mütevazılık bu topraklarda prim yapmıyor.
Sezonun en önemli maçlarından bir tanesi mükemmel bir açılışla başladı. Daha yarım dakika dolmadan konuklar tabelayı değiştiriyordu. Senenin en iyi çıkış yapan adamı Musa Aydın'ın kesmesinde Balili kafayla köşeye bıraktı Orkun Uşak zoru başardı. 4. dakikada bu kez Aslan bire bir kopya bir pozisyondan skor üretemedi. Kaptan Şükür'ün ortasında Nonda vurdu ama Akın Vardar Galatasaraylı meslektaşına nazire yaptı.
Sonunda heyecanlı bir şeyler izleyeceğiz diye düşünürken sakatlıklar nedeniyle zevkimize limon sıkıldı. Yiğidolar çeyreği geride bırakmadan iki önemli adamını kaybetti. Galatasaray seyircisinin rakibi sahtekârlıkla suçlaması trajikomikti. Balili ambulansla sahayı terk ederken 'sahtekâr' diye böğürenler acaba utanmış mıdır? Bana kalsa ben Barış Özbek'i ıslıklardım. Genç oyuncu artistik düşüşleriyle, itirazlarıyla antipatik oluyor.
20'den itibaren kaldığımız yerden devam ettik. Bu dakikada Hakan Şükür kale ağzında Sivaslı oyuncudan önce vuramadı. Şükür, 27'de bu kez vurdu, ama sol ayağı 40 yılda bir işliyordu Kral'ın. Ligin mevcut kralı ise bildiğiniz gibi Mohamed Ali Kurtuluş. Don Corleone saçlı golcü oyuncu 27 ve 34'te iki müsait pozisyondan yararlanamadı. Devre biterken bile tempo düşmedi. 45+2'de Nonda 'ikili toeloop'un ardından uzaya nişanladı. 45+4'te Uğur Uçar'ın şutu direğe vurdu ve taraftarlar hak ettikleri bir golü bile göremedi.
İkinci yarı Aslan bastırdı
Devre için sanki ara verilmemiş gibi ikinci yarı tehlikelerle başladı. Galatasaray'ın inanılmaz baskılı oyununa bu sezon çok kez şahit olmuştuk. Aslan 45-60 arası skoru değiştirmek için didindi durdu. Barış daldı, olmadı. Mehmet Topal soluyla uzaktan müthiş bir şut çıkardı, yine olmadı. Hakan Şükür iki kez yayın oradan şansını denedi, elde var yine sıfır. Şükür'ün bu 'talihsiz' maçları meşhurdur, onun gol atamayacağı 1. dakikadan belli olmuştu.
Balili'nin çıkmasıyla topal kalan Sivasspor mahkûmiyetten kurtulduğunda dakika 61'di. Mehmet Yıldız tescilli driplinglerinden biriyle Galatasaray ceza sahasına daldı ama Orkun iyi yer tutmuştu. Bu kontradan sonra Aslan sazı yine eline aldı. 65'te Arda'nın güzel kafa vuruşu üst ağlara takıldı. Tribünlerin davetiyle oyuna giren Ümit Karan 'Benim neyim eksik' kontenjanından 69'da çaprazdan topu dışarı attı. Futbolun ilahlarının devreye girmesi gerekiyordu, çünkü Aslan bu maçı kazanmayı hak etmişti. 82'de Uğur Uçar kesti, Nonda kafayla vurdu:1-0. 86'da Barış Özbek uzaktan denedi, Akın'ın hatasıyla top ağlara gitti: 2-0. Böylece liderlik yine İstanbul'a geldi. Hakan Balta ve Uğur Uçar'a yıldızlı pekiyi!

GALATASARAY: 2
Orkun 6
Uğur 8
(Serkan 90) -
Bouzid 6
Servet 7
H. Balta 8
M. Topal 7
Sabri 5
Barış 7
Arda 5
(M. Güven 74) 5
H. Şükür 4
(Ümit 68) 6
Nonda 7

SİVASSPOR: 0
Akın 5
Abdurrahman 6
Murat 5
Sedat -
(Diallo 7) 5
Hayrettin 5
Musa 6
Devran 5
İlhan 5
(Gurbanov 75) 5
Mohamed Ali 5
Balili -
(Sezer 14) 5
M. Yıldız 5

GOLLER: Nonda (83), Barış (85)
SARI KARTLAR: Uğur, Barış, Arda, Bouzid / Hayrettin, Devran, Abdurrahman
Stat: Ali Sami Yen Hakemler: B. Yıldırım, C. Satman, E. Sezertam