Galatasaray zorlandı: 2-1

Galatasaray, Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki ilk maçında Diyarbakır karşısında ilk yarıda zorlanmasına karşın, Hakan Şükür'ün iki golüyle galip gelmeyi bildi: 2-1. İkinci yarıda ışıklandırma sistemindeki aksaklıklar silsilesi yaşandı ve bu nedenle maça iki kez ara verildi.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

İSTANBUL - 'Yine düştük yollara.' Sarı-Kırmızılıların yeni mabedini süsleyen onca pankart arasında, kuşkusuz günün mana ve ehemmiyetini en iyi özetleyen buydu... Tribünlerde yer alan herkesin farklı bir macerayla kapağı attığı Olimyiat Stadı'nın çimleri, her iki takıma da (Galatasaray'ın Olympiakos ve Bakırköy deneyimleri sayılmazsa) aynı derece yabancıydı. Bu yabancı çimlerde, ilk derin izi bırakmak isteyen taraf ev sahibi konumundaki Sarı-Kırmızılılardı. Henüz 25'inci saniyede Şenol'un koruduğu kaleyi bulan meşin yuvarlak, tribünleri havaya kaldırdı ama yan hakemin bayrağı, 'ofsayt' sözcüğünde ısrarlıydı. 5'te Şenol'un kale vuruşuyla Mondragon'a kadar gönderdiği top ilginçti. Yeri gelmişken, Ali Sami Yen'in hiçbir şeyin görünmediği basın tribününün yanında Olimpiyat Stadı'nınki gerçekten muhteşem.
9'da Diyarbakırspor, geçen yıl Galatasaray'ın Sami Yen'deki galibiyet golüne imza atan Hasan Yiğit'le sağdan geldi, bu oyuncunun vuruşu, yan ağları yokladı. Bir dakika sonra bu kez Murat Hacıoğlu, Galatasaray defansının göbeğine bir top attı, halı saha topçusu stiliyle Saffet, boş alanda meşin yuvarlağı sürdü, Mondragon'u da çalımlayarak Olimpiyat Stadı'nın kısa tarihine 'ilk resmi gol' notunu düşüverdi: 0-1.
17'de Murat-Saffet ikilisi yine etkindi, ama fırsatı değerlendiremediler. Bir dakika sonra Hakan Şükür, takımın o ana kadar yakaladığı en uygun pozisyonu heba etti. 19'da kazanılan serbest vuruşta Prates, Amsterdam Arena'yı hatırlatmak istedi ama vuruşu üst direği yalayarak dışarı çıktı. 33'te Prates bir kez daha topun başına geçti, kullandığı vuruş Şenol'un ellerinde eridi. İlk yarı, Murat Hacıoğlu'nun sürüklediği Diyarbakırspor kontratağı ile sona eriyordu.
Eski kral sahnede
İkinci yarı, yine Prates imzalı bir serbest vuruşla başladı. 47'de Brezilyalı'nın yaptığı atış sonuç getirmezken, 52'de eski bir kralın dönüşünü izledik. Prates'in sağdan kullandığı uzun taç atışında Ergün'ün vuruşu, Burhan'dan dönerken topa dokunan Hakan Şükür, İtalya ve İngiltere serüvenlerinin ardından fotoğraf karelerine bir de 'Olimpiyat hatırası' armağan etti. Çok geçmeden statta bir ilk daha yaşandı ve şeref tribününün bulunduğu hattın elektrikleri kesildi. Sadece kapalının ışıkları sahayı aydınlatırken maç da yaklaşık beş dakika durdu. Yeniden başlayan oyunun ilk kayda değer pozisyonunda Arif'in aşırtma vuruşu kaleci Şenol'u aştı ama ağlarla buluşamadı. 71'de yine Prates imzalı taç atışında Hakan Şükür'ün kafa vuruşu Şenol'da kaldı. 75'te eski kral yine sahnedeydi. Ergün'ün kafa ile içeri doldurduğu topta, Hakan Şükür kendine has klas bir vuruşla ağları gördü: 2-1. Bu gol sonrası elektrikler bir kez daha kesildi. Kalan dakikalarda Diyarbakırspor'un beraberliği sağlama arayışları vardı ama iki taraf da gol kaydına muvaffak olamazken, macera dolu bu film Galatasaray'ın galibiyetiyle sona eriyordu.