Galatasaray'a AB müjdesi

Galatasaray'a AB müjdesi
Galatasaray'a AB müjdesi
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Galatasaray tarafından AB pasaportlu futbolcuların yerli statüsünde oynamaları için yapılan başvuruyu değerlendirdi.

Murat ÇAKIR / İSTANBUL (DHA) - Bakan Egemen Bağış, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerde futbol oynayan Türk futbolcuların yerli statüsünde sayılmalarına karşılık, Türkiye ’de futbol oynayan AB ülkesi üye futbolcuların yerli statüsüne alınmamaları nedeniyle yaşananlar için hukuksal süreç başlattıklarını söyledi.

Öztürk'ten Aysal'a; Terim'den istesene!


Bağış, "Bu konuyla ilgili incelemeleri yapıyoruz. Mevzuat çerçevesinde Türkiye, Gümrük Birliği üyesi bir ülke olduğu için serbest dolaşımın bütün kurallarının uygulanması, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına AB üyesi ülkelerin vize uygulamaması gerekirken, maalesef onlar da bu gerçekleri gözardı ederek vatandaşlarımıza haksız ve kanunsuz vizeler ortaya koyuyorlar. Aynı şekilde bazı oyuncularımızın Avrupa'da yerli statüsünde oynadığına dair bilgiler de elimizde. Şu anda mevzuatı inceliyoruz. Bu konuda yargıya başvurmuş futbol takımlarımız var. Onların başvurdukları yargı kurumlarının bakanlığımıza bazı talepleri söz konusu. Avrupa Birliği Hukuk Başkanlığımız, bu konuda kapsamlı bir çalışma hazırlıyor. Çalışmamız tamamlandığında bunu gerekli yargı kurumlarına ileteceğiz. Bu konuda resmi, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde görüşümüzü belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cin şişeden çıktı bir kere

Nani'den Galatasaray itirafı