Galatasaray'a Atina dopingi


Oyuncular zafer sevinciyle kenetlendi.


Üç golle yola devam

UEFA Kupası H Grubu'nda yaptığı ilk iki maçı kaybederek taraftarlarını üzen Galatasaray, Atina'da Panionios'u 3-0 yenerek tur şansını sürdürdü. Golleri genç Serkan, Song ve Hakan Şükür kaydetti.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Yeni İzmir'in (Nea Smirna) orta yerinde Türkiye'de kurulan en eski kulüplerden biri olan (1890) İyonyalılar Birliği'nin (Pan-Ionios) stadındayız. İlla bir benzerlik kuracaksak İzmir'i andıran Atina'nın Altay'ına konuk Galatasaray. Altay derken lafın gelişi değil, iddiaya göre Alsancak Stadı'nın da eski sahibiymiş Panionios. Durumu da Altay'dan biraz hallice zaten. Geçen sene beşinci oldular, ama başaltından fazlasına güreşmeleri pek mümkün değil. Zaten medyadaki yerleri de pek bir arkada. Üstelik başları da dertte. Geçen hafta PAOK deplasmanında otobüsleri taşlandı ve teknik direktör Lienen yaralandı. Yine de bu travmaya rağmen dün uzun süre iyi götürdüler oyunu. Dengeyi biraz da hakemin düdüğü bozdu.
Maçı Panionios'un hevesi açtı. 10 geçilirken üst üste atılan üç korner dışında bir faaliyet alanı yaratamadılar ama hiç değilse Galatasaray'ın hızlı ve hevesli başlamasını engellemiş oldular. 15'te Lincoln'ün cılız ortasına kadar Galatasaray'da yaprak kıpırdamıyordu . İlk yarım saat geçilirken herkes ortada ters giden bir şeyler olduğu konusunda hemfikirdi. Futbolcular aynı frekansa geçemiyor ve takım bir türlü ivme kazanamıyor, oyun da bir türlü rakip alana yığılamıyordu. Her iki takım da defanstan çıkış anında yapılan pas hatalarından medet umuyordu sadece. 40 dönerken Panionios'un 'Çarşısı' Panterlerin tribünü hareketlendi. Çünkü bu sıkıcı dengeyi bozmaya yeltenen taraf yine ev sahibi ekip olmuştu . 45. dakikada maçı gayet iyi ifade eden iki pozisyon art arda geldi. Önce sağdan gelen Uğur'un ortasında ceza sahası içinde Serkan rakiple 'yediye bir' oynadı. Ardından Fernandez iyi yüklendikleri bir anda uzaktan etkili ama auta vurdu. Görünen o ki ilk yarıda çanlar kötü kötü çalıyordu.
'Ofsayt kokulu' gol
Devre Hakan Şükür -Linderoth değişikliği ve ardından 50'de Lincoln-Arda organizasyonu ile gelen 'ofsayt kokulu' golle açıldı. Serkan'ın vuruşuyla gelen gol oyuna yeni bir profil kazandırdı. Artık İzmirli mübadillerin takımı hamle üstünlüğüyle yetinemeyecek, gol arayacaktı. Aradılar da nitekim. Zinde oyunlarını muhasaraya çevirmek için yüklenip durdular. Ama bu da çok sürmedi. Çünkü 63'te Hakan'ın bir ara pasıyla kaleciyi karşısından gören Serkan kendini yerde buldu (oysa pek dokunan yoktu) ve Song penaltıdan galibiyet şarkısının akorunu verdi: 0-2. Bir de üstüne penaltıyı yaptıran Makos itirazdan ikinci kez sararınca dere görünmüş oldu. Ondan sonrası oyalama ile geçti durdu. 82'de Mehmet Güven'in ortasına kafayı vuran ve durumu 3-0'a getiren Hakan maçın çoktan bittiğini müjdeliyordu .
Nihayet galibiyetle, hem de bunu Yunanistan'da yapabilen ilk Türk takımı olma onuruyla tanıştı Galatasaray. Fakat bu zaferde hakemin hatırını da kayda geçmek şart, çünkü aksi takdirde işimizi savsaklamış oluruz. O kararlar olmasa dünkü maç biraz zor öyle biterdi.
NOT: PAOK deplasmanında başı yarılan, bir zamanların savaş karşıtı aktivisti (sonra Avrupa Parlamentosu adayı) Ewald Lienen Yunan basınına şu açıklamayı yapmış: "Eğer bu tip olayların üzerine gidilmeyecekse, geçen sene Aris maçından sonra olduğu gibi, 'Yunanistan'da olur böyle şeyler olur' denecekse bu işlerin sonu gelmez." Hakikaten komşuyla benzerliğimiz bir vakıa.

PANİONİOS: 0
Tabassis. 5
Maniatis. 6
Pletsch. 4
Spiropoulos. 5
Makos. 5
Kumordzi. 4
(Scofalis 65). 4
Majstoroviç. 5
Goundulakis. 5
(Kondi 81). -
Fernandez. 6
Djebbour. 4
Aravidis. 4
(Koutsopoulos 66). 5

GALATASARAY: 3
Orkun. 6
Uğur. 6
Song. 7
Servet. 6
V. Yaman. 6
Linderoth. 5
(H. Şükür 46). 7
Lincoln. 6
Hasan. 6
M. Topal. 6
Arda. 6
(M. Güven 80). -
Serkan. 7
(Sabri 87). -

GOLLER: Serkan (50), Song (63 pen), Hakan (83)
SARI KARTLAR: Pletsch, Djebbour / M. Topal
KIRMIZI KART: Makos (63)

Stat: Panionios - Hakemler: A. U. Mallenco, F. M. Ibanez, R. A. Fernandez