Galatasaray'a Bruma piyangosu

Galatasaray'a Bruma piyangosu
Galatasaray'a Bruma piyangosu
Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Spor Hukuku Kongresi'nde, Galatasaray'ın Sporting Lizbon'dan transfer ettiği Bruma hakkında önemli ifadeler kullanıldı.

Sezon başında bonservisine 10 milyon Euro ödenen 19 yaşındaki futbolcunun, Galatasaray ’a bedelsiz gelme ihtimali doğdu.

Eboue sezon sonu yolcu


Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bruma, eski kulübüyle sözleşmesine dair bir ihtilaf yaşamıştı. 2012-2013 sezonunun sonunda oyuncu kontratının sona erdiğini öne sürerek bedelsiz ayrılmak istemiş, ancak yeşil-beyazlılar bu dönemde ek bir sözleşme daha imzaladığını iddia ettikleri Bruma’nın bir yıl daha kontratı olduğunu öne sürmüşlerdi.

Portekiz Futbol Federasyonu kulüp lehine karar verirken, Tahkim'e giden oyuncu buradan da istediği sonucu alamamış ve sözleşmesinin 2014’e kadar devam ettiğine hükmedilmişti. Bunun üzerine Galatasaray’ın oyuncu için bonservis ödeme zorunluluğu doğmuş ve 10 milyon euro karşılığında genç yıldız transfer edilmişti.  

Alkışlar Yekta Kurtuluş'a...


"BRUMA HAKLIYDI"

Kongrede konuşan Portekiz'in eski Başbakanı Feritas do Amarol, Bruma’nın kulübüyle arasındaki ihtilafta haklı olduğunu söyledi. Siyasetçi ve aynı zamanda hukuk profesörü olan Amaral, “Bruma kararına katılmıyorum. Genç futbolcuları koruyan, yalnızca 3 yıllık sözleşme yapmalarına izin veren bir FIFA kuralı var. Bence Bruma haklı olan taraftı. Bununla ilgili Sporting Lizbon ve Portekiz Futbol Federasyonu’na karşı hala girişimde bulunma imkanı var" ifadelerini kullandı.

Galatasaraylı oyuncunun yasal yollara başvurması ve haklı bulunması, sözleşmesinin 2012-2013 sonunda bittiği anlamına gelecek. Bu durum, oyuncuyu kontratı 2013-2014 sonuna kadar sürdüğü için bonservis bedeli karşılığında transfer eden sarı-kırmızılılar için de yeni bir kapı açabilecek. Galatasaray’ın, kulübüyle aslında sözleşmesi bitmiş bir oyuncuyu bonservissiz olarak alma ihtimali belirecek.

Sarı-kırmızılılar Bruma için kulübüne 10 milyon euronun yanı sıra iki Şampiyonlar Ligi katılımı ve bir çeyrek final karşılığında 3 milyon euro bonus ve sonraki satıştan da tüm ödemeler çıkıldıktan sonra yüzde 25 pay verileceğini bildirmişti.

Mancini'den Mourinho'ya: Arkadaş değiliz