Galatasaray'a Fransız antrenör

Galatasaray'a Fransız antrenör
Galatasaray'a Fransız antrenör
Sarı-kırmızılı kulüp, basketbol altyapısının bireysel gelişim ve A2 takım antrenörlüğüne Fransız Alain Digbeu'yu getirdi.

İSTANBUL (AA) - Sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, Alain Digbeu ile anlaşma yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamasına yer verilen Galatasaray Kulübü Basketbol Şube Koordinatörü Murat Özyer, Türkiye 'de bir ilke imza attıklarını belirterek, "Alain Digbeu ile hem bireysel oyuncu geliştirme koçu olarak hem de A2 takımı antrenörü olarak anlaştık. Şu an için Ümitler-A2 kategorisi olmamasına rağmen Galatasaray Basketbol Şubesi olarak A2 takımımızı kurduk, böyle bir uygulamayı başlatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Digbeu'nun Avrupa Ligi ve milli takım seviyesinde önemli işler yaptığını anlatan Özyer, şunları kaydetti:
"Barcelona, Real Madrid, Asvel gibi takımlarda forma giydi. Çok tecrübeli biri, vizyonu var. Onun bu vizyon ve tecrübesini altyapımızdaki kız ve erkek oyuncularımıza aktarmasını istiyoruz. Ona 'hoşgeldin' diyorum. Aklımızda birkaç yenilik daha bulunuyor. Bunlarla birlikte altyapımızda da önemli hamleler yapmayı sürdüreceğiz."

Sarı-kırmızılı ekibin yeni altyapı antrenörü Digbeu ise çok heyecanlı olduğunu belirterek düşüncelerini şöyle dile getirdi:
"Altyapıya yeni bir boyut katmaya çalışacağım. Avrupa'da birçok ülkeyi gezip basketbol oynadım. Tecrübelerimin gençlere yardımı olabilir. Hedefimiz de bu, çocukları yönlendirmek. Onlarla iyi iletişim kurup bir ağabey olmalıyım. Bu şekilde umarım güzel işler yapacağız."

Kurdukları A2 takımının amacını da açıklayan Özyer, şunları kaydetti:
"Genelde altyapıdaki gençler seviyesinden sonra A takım ile arada fiziksel bir boşluk oluyor. O yaş grubundaki çocuklar birden A takıma çıkamıyorlar. Bu boşluğu doldurma adına federasyona projemizi verdik. Bu konuda bizi destekleyen kulüpler de var. Bu sene resmi olarak A2 Ligi yapılamayabilir belki ama Galatasaray olarak ilk adımı biz atıyoruz. Özel turnuvalar gerçekleştirerek hatta lisans almakta zorlandığımız bazı oyuncularımız var; onlara da maç oynama şansını bu haliyle vereceğiz. Türkiye'de önemli bir değişiklik olacak."