Galatasaray'da Adnan Öztürk krizi sürüyor

Galatasaray'da Adnan Öztürk krizi sürüyor
Galatasaray'da Adnan Öztürk krizi sürüyor
Galatasaray Divan Kurulu'na, Divan Kurul Başkanı İrfan Aktar'ın istifaya çağırdığı başkan yardımcısı Adnan Öztürk katılmadı

Aylık Olağan Divan Kurulu toplantısında konuşan Kıraç, Ünal Aysal'ın başkanlığı döneminde Galatasaray 'ın borçlarının azaldığını belirterek, "12 sene üst üste borçlanan ve 10 milyon lira ile başlayıp, en son rakamı borç olarak 327,7 milyon dolara kadar çıkaran bir Galatasaray vardı. Bu Galatasaray, bu idare heyeti süreci içinde, bu borcunu 210 milyon dolara indirdi, artı teminat toplamı olarak verdiği 850 milyon 500 bin doları 587,7 milyon dolara indirdi. Bir dönem Galatasaray bankalarda çekle ödeme yapamıyordu. Hepimizin hatırındadır. Bir devre Galatasaray bankalardan çekle ödeme yapamıyordu. Dolayısıyla bugün o noktadan bu noktaya gelmiş bir Galatasaray ve onun başındaki başkana yalnız saygı duyulur ve onun yanında birleşilir. Ona yardım edebilirim, ne zaman isterse de emrindeyim. Kendisiyle aramda bir sorun yok. Başkanımızla farklı bir yapı içinde birlikte olduk, ara sıra bir araya gelip, dertleşiyoruz. Birlik ve beraberlik Galatasaray'da hep başarıyı getirdi. Başkanımıza sahip çıkıldığımız müddetçe sistem daha iyi yürür. Tek gücümüz, beraberliğimiz. Galatasaray ne zaman tek güç olduysa yapamadığı hiçbir şey olmamıştır. Hep başarılı olmuştur, hep örnek olmuştur ve Türkiye 'nin göz bebeği olmuştur. Burada yönetim kurulundaki genç arkadaşlarıma bazı tavsiyelerim var. Ne olur ve ne olur, lideriniz etrafında, başkanınızın etrafında birleşin. Herhangi bir toplantının çok faydalı geçmesi için o toplantının insanlarının severek gelmesi lazım. Netice almak istiyorsanız beraber olmanız lazım. Tabii ki her görüşü paylaşmak mümkün değildir ama liderin etrafında olma mecburiyetiniz var. Birleştirmek ve beraber olmak sizlerin vazifeniz. Siz başkanınıza sahip çıktığınız müddetçe sistem daha iyi yürüyecektir" diye konuştu.

Kıraç, Galatasaray'ın sahip olduğu şirketlerin kurumsallaşmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bir bakkal dükkanı idare ediyormuş gibi bu yapıyı başı boş bırakmak mümkün değildir. Florya Metin Oktay Tesisleri'nin 4'te 1'i kulübe ait. Bu arazi, ne pahasına olursa olsun alınması gerekiyor. Galatasaray Adası da son 3-4 yıl içinde yapılan yatırımlarla büyük bir noktaya geldi. Buranın da tek sorunu bence oranın hukuki bütün müsaadelerinin alınmasıdır. Bugün işletmeci olan arkadaşımız bunu yapma gücüne sahiptir ve ona bunu yaptırmamız lazım. Onunla küçük hesaplar peşinde gidip sorun çıkartmamak en doğru karardır" dedi.

Riva arazisi konusuna da değinen Kıraç, bu arazide okul sahasına ayrılan bölüme Galatasaray Eğitim Vakfı Anaokulu yahut bir sportif okulu, vakıf olarak yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Ne kendisinde, ne de eğitim vakfında Galatasaray Sportif AŞ'ye ait hisse bulunmadığını anlatan İnan Kıraç, "Çok bağış alıyoruz, bunlar arasında da tek bir hisse yok. Kaldı ki bu hisselere gerek şahsen İnan Kıraç olarak, gerek Galatasaray Eğitim Vakfı olarak almakta hiçbir sorunumuz yok. Herhangi bir yerden izin almadan bu hisseleri alabilirim, vakıf da alabilir. Sebebi, vakıf yapısı içinde Galatasaray Sportif AŞ ile herhangi bir ilgimiz olmadığı gibi, hiçbirimiz de idare heyetinde değiliz" şeklinde konuştu.

AKTAR: ARTIK KIRAÇ HABERLERİNE İNANMAYIN
Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar da İnan Kıraç ile ilgili yapılan haberlerle ilgili olarak, "Medyada İnan Kıraç'ın ağzından çıkmayan şeyler yayınlandı. Kıraç'ın şahsen bunlara açıklık getirmesinden mutluyum. Kaç defa hisse senetleri ile ilgili cevap verdik. Lütfen bu işlere kulak vermeyin. Perde arkasında ikide bir Kıraç ile ilgili laf çıkıyor. Bunların aslı astarı yoktur. Kıraç'ı yakınen tanıyorum, başkanla da sınıf arkadaşıyız. Bu münasebetsiz ve gereksiz şeylere irtiba etmeyelim" dedi.

SARIGÜL: AYSAL VE YÖNETİMİ KARARLI VE BAŞARILI
Bu arada Galatasaray'ın eski yöneticilerinden ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün daveti üzerine Galatasaray Divan Kurulu'nun aylık olağan toplantısı Gayrettepe Dedeman Otel'de yapıldı. Sarıgül, "Divanımız, Galatasaray'ın en önemli yeri. Galatasaray'ın geçmişinde yönecilik yapmış bir kardeşiniz olarak davetime icap ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Galatasaray, Türkiye Cumhuriyeti'nin tanınması için çok önemli katkıda bulunmuş bir kulüptür. Galatasaray için emeği geçen birçok değerli yöneticilerimiz ve başkanlarımız var. Ünal Aysal ve yönetim kurulu üyelerine de başarılar diliyorum. Yönetiminde bulunduğum 4 sene içinde 4 yıl üst üste şampiyon olduk. UEFA Kupası ve Süper Kupa aldık. Aynı başarıları da Aysal ve takımın kararlı ve uyumlu çalışma sonucunda başaracağına inanıyorum. Bir Galatasaraylı kardeşiniz ve evladınız olarak bunu başarmalarını istiyorum ve inanıyorum" dedi.

ADNAN ÖZTÜRK KATILMADI
Bu arada kritik divan toplantısına, geçtiğimiz günlerde Divan Kurul Başkanı İrfan Aktar'ın istifaya çağırdığı başkan yardımcısı Adnan Öztürk katılmadı. Hakkında çıkan iddialara cevap vermesi beklenen Öztürk'ün çok önemli bir iş toplantısı olduğunu belirterek divana katılmadığı belirtildi. Toplantıya, Adnan Öztürk'ün yanı sıra araları açık olduğu iddia edilen Ali Dürüst ile Abdurrahim Albayrak'ın da katılmaması dikkat çekti.

AYSAL: KIRAÇ HER ZAMANKİ GİBİ BİZLERİ AYDINLATTI
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, divan toplantısı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İnan Kıraç her zamanki gibi bizleri aydınlattı. Gerekli notlarımızı aldık" ifadesini kullandı.

Manchester United ile yapacakları maçtan beklentisinin sorulması üzerine Aysal, "Çok iyi olacağını söyleyebilirim. Beklentimiz bu yönde" dedi.

dha