@gokhan_karatas

Galatasaray'da bir garip rekor!

Galatasaray'da bir garip rekor!
Galatasaray'da bir garip rekor!
Sarı-kırmızılılarda Fatih Terim kararının ardından oluşan karışıklık, üst üste sert yalanlamaları beraberinde getirdi. Öyle ki her gün sayısız futbolcu isminin yazıldığı transfer dönemlerinde bile görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, 24 Eylül Salı günü gerçekleştirdiği kritik toplantıda, teknik direktör Fatih Terim ile yolların ayrılmasına karar verdi. Tecrübeli çalıştırıcının görevden alınması sonrası sarı-kırmızılı camia üzerinde esmeye başlayan kriz havası, Roberto Mancini hamlesi ve deplasmanda alınan Juventus beraberliğine karşın dağıtılamadı. Futbol takımı ve yönetim hakkında neredeyse her gün yeni bir olumsuz gündem oluştu.

Galatasaray'dan sert cevap; Utanç verici


14 GÜNDE 14 YALANLAMA

Galatasaray İcra Kurulu Başkanı Lütfi Arıboğan, 2-2'lik Juventus maçı sonrası Mancini'nin sözleşmesi hakkında yapılan spekülasyonların sorulması üzerine, "Her konuda büyük bir bilgi kirliliği yaşadık" yanıtını verdi. Yaşanan tamamen bir bilgi kirliliği mi bilinmez. Ancak Terim ayrılığı sonrası geçen 14 günlük sürede, tam 14 kez 'resmi' yalanlama yapılması şaşkınlık yarattı.

'YANDAŞ MEDYA, KARALAMA, UTANÇ VERİCİ...'

Resmi site, başkan, basın sözcücü, CEO, futbolcu... Son iki haftada gündeme bomba gibi düşen çoğu iddiaya yanıt verildi. Terim'siz 14 günde, gazete isimleri ve son olarak eski ikinci başkan Adnan Öztürk'ün de ismi verilerek yalanlamalar yapıldı.

'Kavga', 'tartışma', 'şikayet', 'operasyon', 'Bilic'... Söz konusu yalanlamalarda; 'utanç verici', 'çirkin iddialar', 'yandaş medya', 'hayal ürünü', 'çamura bulamış', 'yanıltıcı amaçlar', 'karalama', 'aslı astarı olmayan uydurma haberler ' gibi sert ifadelerin kullanılması ise dikkati çekti.

İşte Bülent Tulun gerçeği


İŞTE 'RESMİ' AÇIKLAMALAR

25 Eylül: TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in basın toplantısı sonrası açıklama yapan Başkan Ünal Aysal, "Kendisi ile yapmış olduğum yegane telefon görüşmesinde Sayın Yıldırım Demirören’e Teknik Direktörümüzle Ocak ayında yollarımızı ayırabileceğimiz şeklinde bir ifade kesinlikle kullanılmamıştır" dedi.

25 Eylül: Wesley Sneijder'in, Başkan Aysal'a Fatih Terim'i şikayet ettiği iddiası, "Başkanımız Sayın Ünal Aysal, Wesley Sneijder ile bu konu hakkında bugüne kadar ne bir konuşma yapmış ne de kendisinden sözlü veya yazılı mesaj almıştır" sözleriyle yalanlandı.

25 Eylül: "Fatih Terim görevden alındığı haberini idman sırasında öğrendi" yönündeki iddia ile ilgili Beyaz TV'ye konuşan Galatasaray Kulübü Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, "Fatih Hoca daha önceden haber aldı. Ayrılık kararını antrenmandayken duymadı" ifdelerini kullandı.

25 Eylül: Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Sözcüsü Şükrü Ergün'ün sosyal medya ortamlarında herhangi bir hesabı bulunmadığı duyuruldu.

26 Eylül: GS TV'de Fatih Terim ile ilgili haber ve görüntülerinin yayınlanmaması kararı alındığı iddia edildi. Resmi siteden, "Tüm yönetici ve üst düzey profesyonellerin konuyla ilgili demeç vermemesi ve yayına katılmaması kararı almıştır. Bu kararın GSTV’yi kapsaması son derece doğaldır" açıklaması yapıldı.

28 Eylül: Galatasaray'ın Hollandalı yıldızı Wesley Sneijder, "takım arkadaşı Emmanuel Eboue ile kavga ettiği" haberleri için, "Tartışma diye bir şey yok. Eboue ile tartışmıyorduk, sadece şakalaşıyorduk. Basına çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Kesinlikle Eboue ile kavga etmedik diye konuştu.

Terim gidince takımdan ayrıldı

1 Ekim: 'Roberto Mancini ile Fatih Terim görevden alınmadan önce görüşüldüğü' iddiasına yanıt veren kulüp, "Bu tür aslı astarı olmayan uydurma haberlerin hangi amaçla yayımlandığı hepimizin malumudur" denildi.

1 Ekim: 'Operasyon istiyorum' başlıklı haber sonrası teknik direktör Roberto Mancini’nin, hiç bir konuda herhangi bir şartı ya da isteği olmadığı vurgulandı.

3 Ekim: Galatasaray İcra Kurulu Başkanı Lütfi Arıboğan, Roberto Mancini'nin sözleşmesinde "İtalya Milli Takımı'ndan teklif gelmesi halinde görevden ayrılır" şeklinde bir madde olmadığını söyledi.

4 Ekim: Serdar Ali Çeliker’in 'Galatasaray-Bilanço-Riva ve Ottoman Fonu' başlıklı yazısının, tümüyle yatırımcıyı yanıltmayı amaçladığı belirtilirken, yetkili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

5 Ekim: Florya'nın sorumluluğunun Sportif Koordinatör Bülent Tulun'a verildiği haberi üzerine "Florya ve Kulüp Yönetimi arasında oluşan diyalog ortamında ara mekanizmalara da bir ihtiyaç duyulmamaktadır" duyurusu yapıldı.

8 Ekim: Resmi siteden yapılan açıklamada, Akhisar Belediyespor maç sonrası Burak Yılmaz ile Wesley Sneijder'in soyunma odasında tartışma yaşadığı haberleri yalanladı.

8 Ekim: Radyospor'a konuşan Başkan Ünal Aysal, Fatih Terim görevdeyken Slaven Bilic'e teklif götürüldüğü iddiası ile ilgili, "Tamamen uydurma. Bilic'in ismini bile ilk defa Beşiktaş 'a geldiğinde öğrendim" dedi.

8 Ekim: TV8'de yayınlanan 'Telegol' programında çarpıcı açıklamalarda bulunan Galatasaray Kulübü'nün eski başkan yardımcısı Adnan Öztürk'e çok sert ifadelerle bir tepki gösterilirken, "hiç bir bilgi ya da belgeye dayanmayan içi bomboş iddialar" ifadeleri kullanıldı.

Terim'in istemediği oyuncuya af