Galatasaray'da borç-alacak farkı 831 milyon TL

Galatasaray'da borç-alacak farkı 831 milyon TL
Galatasaray'da borç-alacak farkı 831 milyon TL
Galatasaray Kulübü Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mete İkiz, sarı-kırmızılı kulübün borç alacak farkının 831,1 milyon TL olduğunu açıkladı.

İSTANBUL - Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen kongrede, faaliyet ve denetim raporlarının okunmuş sayılması oylanarak kabul edildi. Bu aşamadan sonra her iki alanda kısaltılmış özet bilgiler yönetim kurulu üyesi Mete İkiz ile denetim kurulu başkanı Cengiz Ergani tarafından sunuldu.

Yarsuvat'tan Helvacı'ya şok!

Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı sonunda 555,1 milyon lira olan net borç alacak farkının, 31 Aralık 2014 itibarıyla 831,1 milyon lira olduğu ve 276 milyon liralık bir yükseliş yaşandığı aktarıldı. Net borç alacak farkının, Ünal Aysal döneminin sonu olarak kabul edilen 31 Ekim 2014 itibarıyla ise 825,7 milyon lira olduğu belirtildi.   

Özellikle kredi borçlarındaki yükseliş de bir başka dikkati çeken konu oldu. 2013 yılı sonu itibarıyla 316, 6 milyon lira olan kredi borçlarının, 2014 yılı ekim ayı sonunda 478,5 milyon liraya ve yıl sonunda da 498,3 milyon liraya çıktığı açıklandı.

Gelirlerin planlandığı şekilde artmadığı, giderlerin ise planlananın üzerinde gerçekleştiği dile getirilirken, özellikle Sermaye Piyasası Kurulu'nun ikinci sermaye artışı işleminin bedelli olarak yapılmasına izin vermemesinin, 155 milyon lira gelirin elde edilememesine neden olduğu aktarıldı.

Kulübün nakit anlamda önemli yükümlülükleri olmasına karşın beklentilerin altında gerçekleşen gelirden dolayı açığın banka kredileriyle kapatılmak zorunda kalındığı vurgulandı.

DÖNEM ZARARI 188 MİLYON LİRA

Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı sonunda 492 milyon lira olan gelirlerinin, 2014 yılı sonunda 454 milyon lirayla gerilediği açıklandı. Özellikle stat, mağaza satış ve UEFA gelirlerinde beklentilerin altında kalındığı, bir önceki sene 135,5 milyon lira olan yıl sonu zararının ise 188 milyon liraya ulaştığı belirtildi.

E-bilet sisteminin büyük ölçüde etkilediği belirtilen stat gelirlerinin yüzde 11 azalarak, 113,5 milyon liradan 101 milyon liraya, mağaza satışlarının yüzde 33 gerileyerek 86,9 milyon liradan 57,9 milyon liraya, UEFA gelirinin ise yüzde 26 azalarak 68,4 milyon liradan 50,8 milyon liraya düştüğü kaydedildi.

YARSUVAT: KULAK ASMADIK

Başkan Duygun Yarsuvat, yönetime geldikleri günkü şartları ve bugünkü durumu değerlendirdi. Kendilerinin 25 Ekim 2014 tarihinde yapılan olağanüstü bir genel kurulla göreve geldiklerini hatırlatan Yarsuvat, "O tarihte, yönetimde bulunan arkadaşlarımız sebebini bilmediğimiz şekilde bırakıp gittiler. Galatasaray'ın kimsesiz olmadığını bildiğimiz için bu göreve talip olduk. Camia içinde durumun iyi olmadığı, başarısız olunacağı söylentileri yayılmıştı. Biz bunlara kulak vermedik. Bildiğimiz yolda devam ettik. Fena da yapmadık" dedi.

Galatasaray'ın sportif branşlarında başarıyla mücadele verdiğini kaydeden Yarsuvat, şöyle konuştu:
"İki bine yakın sporcumuz var. Bütün amatör sporları beslemek, kalkındırmak zorundayız. Çünkü Galatasaray büyük bir kulüp. Galatasaray bir anonim şirket gibi yürütülemez ve yürütülemediği de görüldü. Kulübün yönetimine talip olan kişilerin, sanki kendi işlerinde çalışıyormuş gibi, kendilerine ait bir kulüpmüş gibi, kendilerine ait bir anonim şirketmiş gibi çalışmaları lazım. İşleri; dışarıdan getirilen, profesyonel denen kişilere bırakıp, sadece ayda bir toplanarak uzaktan kumandayla bu kulübü idare edemeyiz."

"ARKADAŞLARIM ÖZVERİYLE ÇALIŞTI"

Duygun Yarsuvat, kendisinin ve özellikle yönetim kurulu arkadaşlarının özverili çalışmaları olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:
"Yönetim kurulu arkadaşlarım, 5 ay içinde Galatasaray'ı bu imkanlarla yapılabilecek en iyi hale getirmişlerdir. Çalışmalarımızda gördük ki, yapılan anlaşmaların büyük bölümü kulüp lehine değildi. O zaman da söyledik, şimdi de söylüyorum. Kulübün gelirleri temlik edilmişti. Bir şirketin işini görebilmesi için sermayeye ihtiyacı vardır. Bu sermaye yoktu. Günlük giderleri karşılayacak, çalışanların maaşlarını ödeyecek birikim yoktu. Yönetim kurulunda bulunan, yürekleri Galatasaray sevgisiyle dolu olan arkadaşlarım, büyük fedakarlıklar yaparak, acil olan tüm tedbirleri aldılar. Bugüne kadar gelebildik. Galatasaray Kulübü'nün kuruluş hedefi başarıdır. Bu başarıya ulaşma sözü verdik. Futbolda 4. yıldızı istediğimizi söyledik. Hedefimiz hala aynı. Ona da az kaldı."

Teknik direktör Cesare Prandelli'nin görevinden alınması sürecine değinen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şu ifadeleri kullandı:
"Beraber devam edelim dedik ama yaptığımız ilk ziyarette, futbolcular ile hocaları arasında iletişim eksikliği olduğunu gördük. İtalyanca'dan başka dil konuşamayan bu kimse, 4 ayrı dili konuşan bir takımda yalnız kalmıştı. Futbolcular güvenlerini kaybetmişlerdi. Bunun üzerine bir operasyona gittik ve Hamza Hamzaoğlu'nu getirdik. Onun gelişiyle futbol takımımız yükselişe geçti. Bunun tabi bir bedeli de var. Sayın Prandelli, CAS'a başvurdu ve bize dava açtı. Bu davayı, yine bir Galatasaraylı olan Prof. Dr. Ercüment Erdem ve kabinesi yüklenmiştir. Sonucunu da göreceğiz."
Galatasaray Mağazacılık Anonim Şirketi'ne konuşmasında ayrı bir yer ayıran Yarsuvat, bu kuruluşa yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını aktarırken, "İyi kullanıldığı takdirde, 5 yıl içinde Galatasaray'ın borçlarının yüzde 50'sini karşılayacak bir kuruluştur" değerlendirmesinde bulundu.

Yarsuvat, Galatasaray Futbol Takımı'nın forma tedarikçisi olan Nike firması ile yapılan sözleşmeye ise sert eleştiriler yöneltti.
"Nike ile anlaşma, bir kapitülasyon zihniyetiyle yapılmıştır" diyen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Firma, elektronik satışı kendi üzerine almış. Sadece tesislerimizde bulunan aletler vasıtasıyla e-ticaret yapabiliyoruz. Bir başka firmaya bunu vermemiz halinde Nike bize engel olma hakkına sahiptir. Böylece bir Nike tekeli doğmuştur. Bizden sonra gelecek yönetimin mutlaka mevcut sözleşmeleri gözden geçirmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Çoğunluk hissesini aldıkları Taçspor Kulübü'nün arazisinden kaynaklı, Kadıköy Belediyesi ile mahkemelik olduklarını aktaran Yarsuvat, Mecidiyeköy arazisine otel yapımıyla ilgili çalışmaların ise yakın zamanda başladığını belirtti.

Duygun Yarsuvat, konuşmasının sonunda, kendisiyle birlikte çalışan tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederken, salonda bulunan üyeler alkışlayarak bu sözlere karşılık verdi. Üyelerin alkışları üzerine yönetim masasında oturan idarecilerin hepsi ayağa kalktı. (DHA / AA)

Prandelli'ye 2 sürpriz teklif