Galatasaray'da çığır açmıştı

Jupp Derwall öldü

Galatasaray'ı 14 yıldan sonra 1987'de şampiyon yapan ve Türk futboluna damga vuran Alman çalıştırıcı Derwall öldü.

BERLİN - Galatasaray'a ve Türk futboluna katkılarıyla tanınan ünlü futbol adamı Jupp Derwall, geçirdiği kısa süreli ağır bir hastalıktan sonra dün vefat etti. Alman Futbol Federasyonu (DFB) tarafından yapılan açıklamada, Derwall'ın 80 yaşında vefat ettiği duyuruldu. Helmut Schön'den sonra 1978 yılında Almanya Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevini üstlenen Derwall, Panzerler'i 1980 yılında Avrupa Şampiyonu, 1982 yılında İspanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda da dünya ikincisi yapmıştı. 1984'teki Avrupa Şampiyonası'nda Almanya'nın ilk turda elenmesi üzerine eleştirilerin hedefi olan Derwall istifa etmiş, o sene birçok Bundesliga takımından teklif almasına rağmen sürpriz bir biçimde Galatasaray'ın başına geçmişti. Alman teknik adam, 1988'e kadar görevini sürdürmüş, bu tarihte koltuğunu yardımcısı Mustafa Denizli'ye devrederek Türkiye'ye ve spor yaşamına veda etmişti.
Kitap da yazmıştı
Galatasaray'da görev yaptığı sürede, 1986-1987 sezonunda Sarı-Kırmızılıların 14 yıllık şampiyonluk hasretine nokta koyan Derwall, 1984-1985 sezonunda da Cim Bom'a Türkiye Kupası zaferi yaşatmıştı. Uluslararası bir saygınlığı ve deneyimi olan tecrübeli çalıştırıcının Türkiye'ye gelişi Avrupa futbolunda da büyük yankı uyandırmıştı. Jupp Derwall, biraz da ünlü İngiliz futbolcu Gary Lineker'in "Futbol basit bir oyundur ve sonunda hep Almanlar kazanır" açıklamasına göndermede bulunarak 'Futbol Basit Bir Oyun Değildir' adında bir de kitap yazmıştı.
Galatasaray Kulübü, eski teknik direktörlerinin vefatı dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayımladı. Sarı-Kırmızılı kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, "Hayata gözlerini yuman unutulmaz teknik direktörümüz Jupp Derwall'in vefatını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Sevdiklerine başsağlığı dilerken, kendisini ve yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağımızı belirtmek isteriz" denildi. Açıklamada, "Galatasaray'da görev yaptığı 1984-1988 yılları arasında yaptıklarıyla Türk sporunda bir çığır açan ve kulübümüzde görev yapmasından gurur duyduğumuz sayın Jupp Derwall'in değerli anısına her zaman sahip çıkacağımızı tüm spor kamuoyuna duyururuz" ifadelerine yer verildi. (Spor Servisi)