Galatasaray'da çıldırtan gerçek!

Galatasaray'da çıldırtan gerçek!
Galatasaray'da çıldırtan gerçek!
Süper Lig'de yabancı sınırı kalktı, takımlar sahaya 11 yabancı futbolcuyla çıkabiliyor. İlginçtir; 2 yıl önce sahaya 6 yabancı çıkabilirken 10 yabancısı olan Galatasaray'da bu sezon 8 yabancı var. Üstelik birinin lisansı bile yok.

Hamza Hamzaoğlu’nun görevine son verilmesinin ardından teknik direktörlük koltuğuna oturan Mustafa Denizli, kadroda değişikliğe gitmek istediğini söylese de, elinde böyle bir imkan olmadığının farkında. Çünkü kadro alternatifi yetersiz. Şu an itibariyle 8 yabancısı olan Galatasaray, bunlardan birine (Kevin Grosskreutz) evrak skandalı nedeniyle lisans çıkaramadı. Eldeki diğer yabancılardan Jason Denayer ve Lionel Carole de sakat olunca, geriye 5 isim kalıyor. Yerli havuzunun kısıtlı olması, sezon başında Jem Karacan gibi tepki çeken oyunculara yatırım yapılması, Tarık çamdal, Koray Günter gibi hiç kullanılmayan isimler dururken, 1 milyon Euro’luk tasarruf adına Blerim Dzemaili’nin gönderilmesi gibi zıtlıklar, teknik heyetin elini kolunu bağlıyor.   

ALTERNATİF SAYISI ÇOKTU

Fanatik Gazetesi'nin haberine göre; Galatasaray, daha 2 yıl önce AB pasaportlu oyuncuların yabancı sayılmaması için İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecek kadar gözü karartmıştı. Sahaya sadece 6 yabancı çıkabilmesine rağmen, Şampiyonlar Ligi de düşünülerek kadroda 10 yabancı (6+0+4) birden tutuluyordu. 2013-2014 sezonunda ilk 11’de genellikle Muslera, Chedjou, Eboue, Melo, Sneijder ve Drogba’yı kullanan sarı-kırmızılılar, duruma göre Riera, Amrabat, Bruma ve Dany’den de faydalanma imkanına sahipti.

MADDİ SIKINTI VAR, AMA...

Galatasaray’ın maddi sorunları olduğu, UEFA’yı finansal konularda ikna etmeye çalıştığı biliniyor. Ancak Sabri’ye, Umut’a zam yapan, hiç oynatamadığı oyunculara milyon Euro ödeyen sarı-kırmızılı yönetimin, bonservisi elindeki birçok yabancıyı alıp kullanma imkanını elinin tersiyle ittiği de bir başka gerçek.

AZ MALİYETLE İYİ TRANSFER

Hatta Akhisar’ın bedavaya alıp, yılda 1 milyon Euro’dan fazla vermediği Rodallega, Mersin’in geçen sezon bonservissiz aldığı ve 650 bin Euro ödediği Nakoulma, Osmanlıspor’un 330 bin Euro’ya kadrosuna kattığı ve orta alanda oynamasına rağmen 8 gol atan N’Diaye gibi isimler, kısıtlı imkanlarla Süper Lig’i kasıp kavuruyor. Yine Akhisar’ın 150 bin Euro’ya alıp 5 milyon Euro’ya sattığı Niasse da yakın zamandan örneklere eklenebilir. Bu da, transfer yapmak için çok büyük yatırımlar yapmaya gerek olmadığını, kadro kurarken işi bilen insanlarla çalışmanın faydalı olabileceğini gösteren bir detay olarak görülebilir.