'Galatasaray'da kalmayı isterim'

Onun hakkındaki yorumlar ikiye ayrılıyor. Kimileri görev yaptığı takıma hiçbir faydası olmadığını, bu nedenle bir an önce yolların ayrılması gerektiğini düşünüyor.

İSTANBUL - Onun hakkındaki yorumlar ikiye ayrılıyor. Kimileri görev yaptığı takıma hiçbir faydası olmadığını, bu nedenle bir an önce yolların ayrılması gerektiğini düşünüyor. Kimileriyse çok fazla ön planda olmasa da önemli bir futbolcu olduğuna, takımına büyük yarar sağladığına inanıyor. Galatasaraylı Saşa Iliç'ten söz ediyoruz.
Sırp futbolcu sahiden de ya çok eleştiriliyor, ya da büyük övgüler alıyor. Ortası pek yok. Geldiği günden bu yana bir yabancı futbolcu için fazla ön planda yer alan bir isim de olmadı hiç. Kendisi ilk günlerde takıma ve Türkiye'ye adaptasyonda sorunu yaşadığını itiraf ediyor. "Neden burada bulunduğumun farkında değildim" diyen Iliç daha sonra kendisi için nelerin değiştiğini şu sözlerle anlatıyor: "Çevreyi tanıdıkça da ülkemden birçok insan tanıdım ve dostluklar kazandım. Bunun sonucunda da her şey normale döndü ve şu an hiçbir sorun yok. Bütün oyunculardan olağanüstü bir yakınlık gördüm. Arkadaşlarımdan son derece mutluyum. Ben de onların gösterdiği bu samimiyete aynı şekilde cevap verdim. Çok sıcak bir ortamda yaşıyorum."
Sırp oyuncu ortalıkta fazla görünmemesinin kendi tercihi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Partizan kulübünde yedi sene kaptanlık yaptım. Hiçbir zaman kendimi medya vasıtasıyla öne sürmedim. Bunun faydasını görebileceğim halde, karakterim buna izin vermez. Çalışmalarımla kendimi kanıtlamak ve sportif başarılarımla ön planda olmak istiyorum. Medya ile bu tür ilişkilere girmedim."
Geçen yıl elde edilen şampiyonluğun nedenini takım olarak çok formda olmalarına bağlayan Iliç bu sezon alınan kötü sonuçların da takım olarak formsuz olmalarından kaynaklandığını belirtiyor. "Geçen sezon iki tane formsuz oyuncu olduğu zaman, diğer dokuz oyuncu onların açığını kapatıyordu" diyen Iliç, "Bu sezon takımda çok formsuz oyuncularımız var ve bu yüzden takım olarak başarılı olamıyoruz. Geçen sene çok başarılı bir futbol sergiliyorduk. Son dakikalarda attığımız goller çoktu fakat, bunlar da çalışmalarımızın birer göstergesiydi" diye konuşuyor.
Galatasaray'da olmaktan çok mutlu olduğunu, kulübün de istemesi halinde sözleşmesini yenileyeceğini söyleyen Saşa Iliç sözlerini şöyle devam ettiriyor: "Gerçekten Türkiye'ye çok alıştım ve kalmayı da çok isterim. Her şeyden önce burayı çok sevdim. Fakat bu sadece benim istememle olmuyor, kulübün de istemesi gerekiyor. Benim oynayabileceğim birçok kulüp var ama ben yine de Galatasaray'ı tercih ettim. Yeter ki kulüp ile bakış açılarımız ve isteklerimiz örtüşsün."
'Anlaşamazsak teklif gelir'
Sırp oyuncunun 'Peki başka bir takımdan teklif aldın mı' sorusuna verdiği yanıt ise şu şekilde: "Ben Partizan'dayken her gün bir teklif alıyordum. Demek ki teklifler her zaman yapılabilir. Galatasaray ile anlaşamazsam, o zaman benim arzularımı yerine getiren bir kulüp vardır elbette."
Performansının inişli çıkışlı olmasının nedenini, takımın oyun sisteminin değişmesine bağlayan Sırp futbolcu, "Ben her şeyden önce takım oyuncusuyum. Takım iyi oynarsa ben de iyi oynarım. Sistemde bazı değişiklikler olduğu zaman, benim üzerimdeki beklentiler de daha az olur. Bunun sonucunda o sisteme ayak uyduramıyorum. Genelde takım oynarsa ben de mutlaka takıma adapte olurum" diyor.
'Birkaç maç kazanmamız lazım'
Galatasaray'ın şampiyonluk şansını değerlendiren Iliç'e göre herkesin puan kaybettiği bu sezonda takım toparlanır ve iyi bir seri yakalarsa şampiyon olmaları mümkün. "Bunun için iki maçı üst üste kazanmamız lazım. Psikolojik olarakta rahatlarız ve önümüz açılır. Bununla birlikte bir seri yakalayabiliriz" diyor Sırp oyuncu.
Son olarak Saşa Iliç'in teknik direktör Erik Gerets'in Hakan Şükür, Ümit Karan, Hasan Şaş, Song ve kendisini Beşiktaş maçında oynatmamasıyla ile ilgili görüşleri şöyle: "Devamlı iyi oynayan bir takımı tabii ki değiştirmenin bir anlamı olmaz. Fakat biz iyi oynamadığımız için hocamız bir arayış içine giriyor. Belki maçta oynamamamıza bu sebep olmuştur." (dha, Radikal)