Galatasaray'da planlar şaştı

Galatasaray'da planlar şaştı
Galatasaray'da planlar şaştı
Başkan Ünal Aysal, "Kararın bizi vazgeçmeye zorlayan nitelikte olduğu kolayca anlaşılıyor" dedi. Yöneticiler de belirlenen şartlara tepki gösterdi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bedelli artırım konusunda Galatasaray Sportif’e 'şartlı izin' vererek, operasyonun gerçekleşmesi için şirkete girecek nakit kaynağının tamamının büyük ortak Galatasaray Spor Kulübü tarafından ödenmesini zorunlu kılması tepki çekti.

Fenerbahçe ve Galatasaray'a şartlı izin


Milliyet Gaztesi'nden Nevzat Dİndar'ın haberine göre; Kulüp Başkanı Ünal Aysal, kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu çok garip ve emsali olmayan kararın hukuki ve ekonomik boyutlarını tam detayları ile analiz edeceğiz” diyerek duyduğu şaşkınlığı dile getirdi. Aysal, “Karara bakılırsa bizi vazgeçmeye zorlayan nitelikte olduğu kolayca anlaşılıyor” ifadelerini kullandı. Kulüp, yarın SPK’nın kararıyla ilgili resmi açıklama yapacak.

"NİYE SATMAYALIM"

Konuyla ilgili sarı-kırmızılı idareciler, SPK’nın getirdiği şartların bir ilk olduğuna vurgu yaptı. Yöneticiler, “Karar ağır. Hisse sahibi olan herkesin adına sermaye koyacaksın ve sonra katılan olursa iade almayacaksın! Bütün şirketler sermaye artırımına gidiyor. Hiç böyle şart konulmadı. En düşündürücü olan nokta ise kulübün eline geçecek payların (hisselerin) 1 yıllık sürede satılmasının yasaklanması. Bizim elimizde şu an yüzde 55 hisse var. Sermaye koyduğumuzda bu belki yüzde 90’lara çıkacak. Ama hisseleri satamayacağız. Niye satamayalım” ifadelerini kullandı.

Mancini'nin İtalya'da başı dertte


ŞİMDİ NE OLACAK?

1- Galatasaray Kulübü, SPK’nın getirdiği şartlara uyacak ve sermayenin tamamını kendisi koyacak.
2- Beklentiler gerçekleşmediği için sermaye arttırımından vazgeçecek.
3- Her iki olasılıkta da kulübü mali yönden sıkıntılı günler bekliyor. Çünkü kulübün nakit durumu iç açıcı değil.
4- Sermaye artırımı için stat gelirlerinin Sportif AŞ’ye devredilmesi de yine mercek altında. Galatasaray Spor Kulübü’ne ait Türk Telekom Arena’nın gelirlerinin başka bir şirkete devri için genel kurul onayı gerektiği belirtiliyor.

PİŞMAN OLDU

SPK, “2014’e 4” bülteninde Galatasaray’ın yaklaşık 1 yıldır beklediği sermaye artırımı konusunda kararını bildirdi. Ne var ki getirilen şartlar sermaye artırımına büyük önem veren kulübü şoka uğrattı. Umutla bekleyen sarı-kırmızılı yönetim adeta pişman oldu. SPK yapılacak olan sermaye artırımının tümünü Galatasaray’ın karşılamasını istedi.

Aysal, Drogba için rapor bekliyor