Galatasaray'dan açıklama: Neden adliyeye sevk edildiler anlamadık

Galatasaray'dan açıklama: Neden adliyeye sevk edildiler anlamadık
Galatasaray'dan açıklama: Neden adliyeye sevk edildiler anlamadık

Olaylar nedeniyle gözaltına alınan 14 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Pazar günü oynanan ve çıkan olaylar sebebiyle yarım kalan Galatasaray-Beşiktaş RMK Marine Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi müsabakasıyla ilgili 'kriminal' süreç devam ediyor. Olaylara karışanlardan...

Pazar günü oynanan ve çıkan olaylar sebebiyle yarım kalan Galatasaray - Beşiktaş RMK Marine Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi müsabakasıyla ilgili ‘kriminal’ süreç devam ediyor. Olaylara karışanlardan 16 kişi gözaltına alınmış, reşit olmayan 2 kişi serbest bırakılırken, 14 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan maçlara giriş yasağı getirilen ve polis merkezine gidip imza vermesi gereken bu kişilerden Galatasaraylı olanlar için Sarı-Kırmızılı kulüp açıklama yayımladı. 

‘Kendilerini savundular’
Bu kişiler arasında Galatasaraylıların olduğu belirtilerek, sözkonusu olayların Beşiktaş taraftarının gelmemesi gereken maça gelmesi nedeniyle çıktığı, taraftarlarının da kendilerini savundukları ifade edildi. Bu noktadan hareketle sürecin takipçisi olunduğu belirtildi: “Saldırıya uğramış olan taraftarımız, sporcusunu ve kendisini koruma refleksi göstermiştir. Savunma refleksi içindeki taraftarımızdan bir bölümünün adliyeye sevk edilmiş olması kulübümüzce anlaşılamamış olup, adli süreç kulüp avukatlarımızca bizzat ve yakından takip edilmiştir. Adaletin bir görevi de suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı doğru bir şekilde ayırt etmektir. Bu kapsamda kendini ve sporcusunu korumaya çalışan bir kitleye suçlu muamelesi yapmak anlaşılabilir bir durum değildir.”
Ortak kınama yapılmıştı
Olayların ardından Galatasaray-Beşiktaş ortak açıklamasında “Olayları kimin çıkardığına bakılmaksızın” ibaresini kullılanarak eylem yapanlar kınamıştı.