Galatasaray'dan CAS yorumu

Galatasaray'dan CAS yorumu
Galatasaray'dan CAS yorumu
Galatasaray İcra Kurulu Başkanı Arıboğan, Tahkim Kurulu kararı, CAS'tan gelen haber ve Melo transferini değerlendirdi.

DHA - Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan, TFF Tahkim Kurulu'nun, AB pasaportuna sahip futbolcuların yerli statüsünde oynama isteğini reddettiğini belirterek, sporcuların Türkiye 'deki hukuk sistemi içinde haklarını arayacaklarını söyledi.

Galatasaray'dan 'yetki' açıklaması


Sarı-kırmızı Platform Derneği tarafından Kozyatağı'ndaki Byotell'de düzenlenen iftar yemeğine katılan Lutfi Arıboğan, üyelere yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bütün Galatasaraylıların gurur duyduğu, çok güzel bir sezonu geride bıraktık. İnşallah yine bu kadar başarılı geçecek bir sezona başlayacağız. Başta futbol olmak üzere bir çok branşımızda tarihi başarılar elde ettik. Yeni sezonda 6 branşımızda 8 takımımız, kendi alanlarının Şampiyonlar Ligi'nde mücdele edecek. Galatasaray, gurur vermeye devam ediyor. Türk futbolunun sorunlu dönemlerinde Galatasaray, kulübüyle ve camiasıyla Türk sporunun liderliğini yapmaya devam ediyor."

"TAKİP EDİYORUZ"

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS), Fenerbahçe ile Beşiktaş 'a verdiği Avrupa kupalarında men cezasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alması konusunda ise Arıboğan, "Bu hukuki bir konu ve ben hukuk uzmanı değilim. Konunun benimle ilgili bölümlerine cevap verdim. Gerekirse de cevap vermeye devam ederim. Hukuki bölümünü ise takip ediyoruz. Sonucunu hep birlikte değerlendiririz" şeklinde konuştu.

Galatasaray'ın yabancı başvurusuna ret


"HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDECEKTİR"

Arıboğan, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun, sarı-kırmızılı oyuncular Aurelian Chedjou, Dany Nounkeu, Wesley Sneijder, Johan Elmander, Didier Drogba, Albert Riera ve Nordin Amrabat'ın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke vatandaşı olarak yerli statüsünde oynama taleplerini reddetmesiyle ilgili de şöyle konuştu:
"Konu sadece Galatasaray'ı ilgilendirmiyor. Biz AB'ye tam üye olmak isteyen bir ülkeyiz. TFF Tahkim Kurulu bugün, AB üyesi ülkelerin sporcularının Türkiye'de yerli statüsünde oynama başvurularını reddetti. Aslında kararda ilginç bölümler var. Kurul, süre aşımından dolayı reddettiğini belirtmiş ama aynı zamanda bu konuda karar almaya yetkili olmadığını da vurgulamış. Hukuki süreç devam edecektir. Sporcularımız, Türkiye'deki hukuk sistemi içinde haklarını arayacaklardır. Nasıl Türk sporcular AB ülkelerinde yerli olarak oynayabiliyorlarsa, yabancılar da aynı yekilde bizim ülkemizde oynayabilmelidir. Konu, hukuki süreç neticesinde sonuca ulaşacaktır. Oyuncularımız önce Turkiye'deki hukuki yoları deneyecekler ve yargıya başvuracaklardır."

Galatasaray'ın rakibi Napoli


"MELO GEÇ GELDİ DİYEBİLİRİZ"

Lutfi Arıboğan, Galatasaray'ın üç yıllığına yeniden kiraladığı öğrenilen ve durumu henüz resmi olarak açıklanmayan Brezilyalı futbolcu Felipe Melo'nun İstanbul'a geldiğinin aktarılması üzenine, "Melo, hoş geldi. Herkes bekliyordu. Geçen seneye göre erken geldi ama gelmesi gereken tarihe göre de yine geç geldi diyebiliriz. Hem camiamız hem de teknik heyetimiz kendisini bir an evvel aramızda görmek istiyordu. İnşallah takıma bu sene de önemli katkılarda bulunacaktır" dedi.

Sarı-kırmızı Platform Derneği Başkanı Esat Akbülbül ise, Galatasaray Kulübü'ne katkı verebilmek için projeler geliştirmeye uğraştıklarını ifade ederek, "Gelecek dönemler içinde Avrupa'da da kupalara ambargo koyacağımıza inanıyoruz. Yeter ki futbolumuzda yanan bu ateş üflenerek söndürülmeye çalışılmasın. TFF de bu ülkede tüm takımların federasyonu olmalı. Biz dernek olarak Galatasaray yönetiminin yanında ve emrindeyiz" diye konuştu.

Akbülbül, iftar yemeğinin ardından Lutfi Arıboğan'a bir plaket takdim etti.

Aysal'dan Yıldırım'a: Gidin artık