Galatasaray'dan Hajrovic açıklaması

Galatasaray'dan Hajrovic açıklaması
Galatasaray'dan Hajrovic açıklaması
Sarı-kırmızılı kulüp, alacaklarının zamanında ödenmediğini gerekçe göstererek FIFA'ya başvuran ve Werder Bremen ile 4 yıllık sözleşme imzalayan Izet Hajrovic ve Alman kulübü hakkında hukuki işlem başlatacaklarını duyurdu.

İSTANBUL - Galatasaray 'dan yapılan açıklamada, bir futbolcunun başka bir takımla sözleşme imzalaması için lisansa ihtiyaç duymadığı belirtilerek, " Bugün bazı yayın organlarında kulübümüzle sözleşmesini haksız şekilde fesheden futbolcu İzet Hajrovic'in Werder Bremen'le sözleşme imzaladığı iddialarını içeren haberler yer almıştır. Her şeyden önce altı çizilmelidir ki bir futbolcunun bir kulüple sözleşme imzalaması için bir lisansa ihtiyaç bulunmamaktadır. Lisanslama süreci sözleşme imzalanmasını takiben başlamaktadır. Galatasaray'ın Didier Drogba transferinde yaşadığı süreci yakından takip edenler bu durumu hatırlayacaklardır" ifadeleri kullanıldı.

Boşnak futbolcunun geçici FIFA lisansı bulunmadığı vurgulanan açıklamada, konunun FIFA Uyuşmazlık Kurulu'na taşındığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:
"Dün yönetim kurulumuz tarafından ifade edildiği üzere İzet Hajrovic için çıkarılmış geçici FIFA lisansı bulunmamaktadır. Dolayısıyla dün dile getirdiğimiz hukuki durum aynen geçerliliğini korumaktadır. Mezkur şahsa lisans çıkarılabilmesi için FIFA kuralları gereği öncelikle TFF aracılığıyla Galatasaray Sportif AŞ'nin görüşünün talep edilmesi zorunludur. Galatasaray'a bugüne kadar gelen hiçbir başvuru olmamıştır. İzet Hajrovic sözleşmesini haksız olarak feshini takiben FIFA Uzlaşmazlık Çözüm Kurulu'na başvurmuştur. Bir başka deyişle konu yargıya taşınmıştır. Galatasaray, 18 Temmuz 2014 tarihine kadar belirtilen kurula kendi dilekçesini iletecektir."

"WERDER BREMEN, HAJROVIC'İN KUSURUNA ORTAK OLMUŞTUR"

Açıklamada, geçici lisans konusunda son kararın FIFA tarafından verileceği hatırlatılarak, Werder Bremen'in Hajrovic ile sözleşme imzaladıysa oyuncunun kusuruna ortak olduğu savunuldu.

Geçici lisans konusunun FIFA'nın önüne gelmediği ileri sürülen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Werder Bremen eğer gerçekten İzet Hajrovic ile sözleşme imzaladıysa sözleşmesini haksız şekilde fesheden futbolcunun kusuruna ortak olmuştur. Galatasaray, lisans başvurusu talebi önüne geldiğinde de gerekli itirazlarda bulunacaktır. Bunun akabinde geçici lisans konusunda nihai kararı FIFA verecektir. Geçici lisans konusu daha FIFA'nın önüne dahi gelmemiştir. Yine unutulmamalıdır ki FIFA bu lisansı ilerki bir tarihte verse dahi, ki FIFA'nın geçmişte bu yönde uygulamaları olmuştur, bu tedbirin şu anda işleyen hukuki süreçler üzerinde bir etkisi olmayacaktır."

Açıklamanın devamında Hajrovic'in Werder Bremen ile sözleşme imzalaması durumunda sarı-kırmızılı kulübün hukuki anlamda elinin güçleneceği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:
"Galatasaray hem FIFA Uzlaşmazlık Çözüm Kurulu önünde hem de gerekirse akabinde CAS önünde hem İzet Hajrovic'e hem de eğer iddialar doğruysa Werder Bremen'e karşı haklarını sonuna kadar savunacak, mezkur futbolcuya şimdiye kadar yapılmış olan tüm ödemelerin tazmini için her türlü hukuki süreci işletecektir. İddialar doğru ise İzet Hajrovic attığı imza ile asıl niyetinin ne olduğunu bugün daha da fazla açık etmiştir. Futbolcunun olayların başından bu yana sergilediği suiniyeti açıkça ortaya koyacak olan bu imza ilerleyen hukuki süreçte Galatasaray'ın elini güçlendirecektir." (AA)