Galatasaray'dan Mehter Marşı!

Galatasaray'dan Mehter Marşı!
Galatasaray'dan Mehter Marşı!
Sarı kırmızılı taraftarlar, 4. yıldız ve Graeme Souness temalı bir koreografi hazırlayarak ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye mesaj gönderdiler.

Her iki takımın oyuncuları sahaya çıkmaya hazırlanırken Türk Telekom Arena Stadı'nda Mehter Marşı çalmaya başladı. 

Galatasaray Teknik Direktörü Graeme Souness, 24 Nisan 1996'da kazanılan Türkiye Kupası'ndan sonra Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'nın tam ortasına sarı-kırmızılı bayrağı dikmiş ve Ulubatlı Souness olarak tarihe geçmişti. Galatasaray taraftarı bu kareografiyle eski teknik direktörü Graham Souness'a ve o maça göndermede bulundu. MEHTERİN TARİHÇESİ
Dünyanın en eski bandosu olarak kabul edilen Mehter’in tarihi VII. Yy. da yazılmış ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olan Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır.Mehter, Türk kahramanlığının ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtıdır. Dünya askeri tarihinin bu ilk bandosu geçmiş dönem Türk müziğinin coşkulu ritimlerini de bugüne taşımaktadır.

Mehterin giysileri renk ve biçim bakımından ayrı bir güzellik arz eder.Giysilerinde tüm renkleri görmek mümkündür. Kullandığı enstrümanlar kaba zurna,boru, kös, davul, nakkare, zil ve cevgendir.