Galatasaray'dan 'yetki' açıklaması

Galatasaray'dan 'yetki' açıklaması
Galatasaray'dan 'yetki' açıklaması
Sarı-kırmızılı kulüp, AB pasaportu taşıyan futbolcuların başvurusuyla ilgili Tahkim Kurulu'nun verdiği karar sonrası bir açıklama yayınladı.

İSTANBUL (AA) - Galatasaray Kulübü'nün internet sitesinde yer alan açıklamada, her ne kadar basın organlarında başvuruların, başvuru süresine ilişkin bir gerekçe ile reddedildiği belirtilse de asıl altı çizilmesi gerekenin, Tahkim Kurulu'nun yargı yetkisine dair yaptığı değerlendirme olduğu ifade edildi.

Galatasaray'ın yabancı başvurusuna ret


Açıklamada, "Tahkim Kurulu açık bir şekilde AB yurttaşı futbolcuların hangi statüde forma giymeleri gerektiği hususunun Tahkim Kurulu talimatının 2. maddesi kapsamında olmadığını ve kendi yargı yetkisi içine girmediğini belirtmiştir. Dolayısıyla Tahkim Kurulu bu konuda asıl yargı yetkisinin Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde olduğunu kabul etmiştir. Yetkili yargı makamının tespitine yönelik bu tespit, sürecin devamı açısından büyük önem taşımaktadır" denildi.

Tahkim Kurulu'nun bu tespitinin akabinde futbol takımında forma giyen AB vatandaşı futbolcuların ve kulübün, verilen kararın doğal bir sonucu olarak, hukuki mücadelelerini yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri önünde devam ettirecekleri kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"Mezkur şahıslar en kısa süre içinde konuya ilişkin başvurularını yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine ileteceklerdir. Tahkim Kurulu'nun bu kararı, diğer spor kulüplerinde forma giyen tüm AB yurttaşı futbolcular için de Türk mahkemelerine benzer başvurular yapılmasının da kapısını aralamıştır. Bu vesile ile hatırlatmak isteriz ki, Galatasaray camiası olarak tek talebimiz, hukukun gereğinin yerine getirilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin akdettiği, anayasamız gereği kanun hükmünde olan uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerimize riayet edilmesidir. Talebimiz, 1963 tarihli Türkiye-AB Ortaklık Anlaşması'nın ve 1970 tarihli Katma Protokol'ün hukuka uygun şekilde uygulanmasıdır. Unutulmamalıdır ki, bu talep hem hukukun, hem de devletimizin uzunca süredir takip ettiği resmi dış politikasının bir gereğidir. Türkiye Cumhuriyeti, uzunca yıllardır bu anlaşmaların gereği gibi uygulanması için Avrupa çapında önemli mücadeleler vermiş ve Nihat Kahveci kararı örneğinde görüldüğü üzere önemli başarılar da elde edilmiştir. Eğer başvurumuz yönünde karar verilmezse, elde edilen bu başvurular tehlikeye atılacak, Avrupa'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının hakları riske edilecek, resmi dış politikamıza halel gelecek ve başta Türkiye Futbol Federasyonu gibi kurumlarımız, yol açtıkları maddi zararlardan ötürü uzun sürecek ulusal ve uluslararası hukuki mücadelelere maruz kalacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin hukukun gereğini yerine getireceğine, belirttiğimiz zararları engelleyecek ve ülkemizin uluslararası plandaki itibarını koruyacak kararlara imza atacaklarına ilişkin güvenimiz tamdır."

Aysal'dan Yıldırım'a: Gidin artık

Galatasaray: Kirliler dışarı atılacak