Galatasaray'ı şoke eden fatura!

Galatasaray'ı şoke eden fatura!
Galatasaray'ı şoke eden fatura!
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Galatasaray arasındaki davalarda, bakanlık tüm davaları kazanırsa sarı-kırmızılıları ağır bir fatura bekliyor: 50 milyon dolar.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Galatasaray arasındaki, Türk Telekom Arena Stadı'nın çatısı hakkında çıkan tartışma ve davanın ardından, bakanlık ile sarı-kırmızılı kulüp arasındaki diğer davalar da gündeme geldi.

Amrabat'a Ajax kancası


Sporx.com'un haberine göre; Bakanlık ile Galatasaray yönetimi sadece 'çatı' konusunda değil müsabakaların net hasılatının yüzde 7'si, TT Arena isim hakkı, İç ve dış Reklam gelirlerinin yüzde 10'u, yüzde 5 reklam payı, baz istasyonlarından kaynaklanan idari alacak, kombine bilet ve loca alacaklarından yüzde 7, basketbol ve voleybol takımlarının forma reklemalarının yüzde 5 konusunda da mahkemelik olduğu da tekrar manşetlerdeki yerini aldı.

BAKANLIĞIN FATURASI KABARIK ÇIKABİLİR

Bakanlık protokol gereği bu haklarının olduğunu iddia ederken, eğer bu 12 dava ile birlikte çatı davası kazanılırsa Galatasaray'ı çok yüklü bir fatura bekliyor olacak.

Daha önce basında yer alan haberlerde Galatasaray'ın loca/kombine/VIP koltuk gelirlerinin 52.307.925 Amerikan Doları olduğu yazıldı. Bakanlık'ın buradan talep ettiği hak 3.661.554 dolar oluyor. Türk Telekom Arena'dan 100.5 milyon dolar isim hakkını 10.5'i, Pegasus Tribünü'nün yıllık 4 milyon isim hakkının 400.000 doları, Ülker Aile Tribünü'nün yıllık 2 milyon dolar isim hakkının 200.000 doları, Opel Tribünü'nün yıllık 4 milyon isim hakkının 400.000 doları, Denizbank'tan alınan 125.2 milyon dolarlık loca satış hakkının 12.5 milyon doları ve geçmişe dönük loca, kombine, VIP'den doğan alacakların ise bugün belirtilen gelirler gibi olduğu düşünülürse toplam 9 milyon dolarlık kısmı Bakanlığa devredilecek. Buradan bakanlık Galatasaray'a, davanın kazanılması halinde 36,6 milyon dolar fatura çıkaracak.

Ergin Ataman'a olay sözler


BAZI GELİRLER BİLİNMİYOR

Bu gelirlere, Galatasaray voleybol, basketbol şubelerinin forma reklamını alan Liv Hospital, Odeabank, Daikin, FXCTR'den alınan sponsorluk gelirleri ise basına yansımadığı için dahil edilmedi. Buradan bakanlığın alacağının ne kadar olduğu bilinemiyor. Ayrıca, stad bölgesindeki baz istasyonundan doğan alacaklar konusunda da bakanlığın ne kadar alabileceği bilinmiyor. Galatasaray ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki davadan da Galatasaray'a çatı yapımı için 11 milyon euro civarında bir maliyet çıkacak.

Kısacası Galatasaray'ın davalara bakanlığa kaybetmesinin toplam maliyeti 50 milyon dolar civarında olacak.

Partide Drogba izdihamı