Galatasaray'ın CAS planı

Galatasaray'ın CAS planı
Galatasaray'ın CAS planı
Galatasaray ile Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) arasındaki gerilim tırmanırken, sarı-kırmızılılardan tarihi bir hamle geliyor.

Sarı-kırmızılı yönetim, FIBA Avrupa Başkanlığı’na seçilen Turgay Demirel’in hala Türkiye ’deki görevini bırakmamasını CAS’a taşımaya karar verdi.

basketdergisi.com'un haberine göre; Galatasaray , aylardır seçime gitmesi beklenen ve görevinden ayrılması gereken Demirel'i, FIBA’da yer alan 9. ve 33. maddeye dayanarak devirmeyi planlıyor. Turgay Demirel’in 9. madde nedeniyle yerel görevini bırakması gerekiyor.

9. Madde: Başkan, seçilmiş veya atanmış bir ulusal federasyon başkanlığı görevi üstlenemez.
33. Madde: Herhangi bir anlaşmazlıkta konu CAS, Lozan, İsviçre’de görüşülür.

TBF'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Galatasaray Liv Hospital Basketbol Kulübü yöneticilerinin TBF’ye düzenledikleri ziyarete ilişkin iddiaların yer aldığı haber ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:
"TBF Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay ile TBF Genel Sekreteri Celal Arısan’ın da yer aldığı ve Galatasaray Liv Hospital Basketbol Kulübü yöneticileri ile bir araya geldiğimiz bu görüşmede söz konusu haberde yer alan ifadelere benzer şekilde hiçbir suçlama yapılmamıştır. Söz konusu toplantıda, her hafta birbirinden çekişmeli müsabakaların yaşandığı Türkiye Basketbol Ligi’nde seyircilere ilişkin istenmeyen olayların arzulanmadığı önemle vurgulanmıştır.

Kamuoyunun dikkatine sunarım."