Galatasaray'ın kapısındaki kamera çalışmıyormuş

Galatasaray'ın kapısındaki kamera çalışmıyormuş
Galatasaray'ın kapısındaki kamera çalışmıyormuş
Sabah gazetesi fotomuhabiri Erkan Koyuncu (37), tesis girişine konulan 'anti terör kapısı'nın kurbanı oldu. Olay yeri inceleme raporunda, tesislerin girişindeki güvenlik kamerasının 1 haftadır bozuk olduğu belirtildi.

Galatasaray futbol takımının antrenmanını izlemek için 2 Ağustos günü Galatasaray Florya Metin Oktay Tesisleri’ne giden Sabah gazetesi fotomuhabiri Erkan Koyuncu (37), tesis girişine konulan ‘anti terör kapısı’nın kurbanı oldu. İdmana ilişkin güvenlik görevlilerine soru sormak için uzattığı kafası demir kapıya sıkışarak yaşamını yitiren Koyuncu’nun ölümü 5 tonluk dev kapıya ilişkin pek çok iddiayı da gündeme getirdi.
Evli ve 2 çocuk babası Koyuncu’yu yaşamdan koparan ‘ölüm kapısı’nın sabotaj ihtimali olan, yüksek güvenlik gerektiren askeri veya istihbarat merkezlerinde kullanıldığı belirtilirken, bir spor tesisine böyle bir kapı yapılması tartışma yarattı.

Bir daha hiç açılmadı

Milliyet'ten Damla Yur'un habeirne göre; Koyuncu’nun yaşamını yitirdiği kapı tesisin B kapısı. Olay yerine dün gittiğimizde o kapı hiç açılmadı. Futbolcuları günlerdir dev kapının önünde bekleyenler facianın ardından kapının hiç açılmadığını tüm giriş çıkışların A kapısından yapıldığını söyledi. Kapıya vurduğumuzda da içeride bulunan görevli kapıyı açmadı. İki tarafında da güvenlik kamerası bulunan kapıda, içeriyle bağlantı kurulmasını sağlayacak diafon ya da videofon sisteminin olmaması dikkat çekti. Kapının üzerinde de ziyaretçileri bilgilendirecek herhangi bir ikaz levhası yok. Oysa, hemen bitişiğindeki duvarda ‘İlan ve afiş yapıştırmak yasaktır’ levhası mevcut. Tesisin ana giriş kapısı olan A kapısında ise güvenlik kulübesi B kapısının aksine kapının dışında yer alıyor. Demir kapı gün başlayınca açılıyor ve giriş çıkışlar bariyerli kapıdan sağlanıyor. 

Kapı üreten firmaların yetkilileri kapıdaki teknik sistemden kaynaklanan eksiklikler nedeniyle böyle bir ölümün yaşandığı görüşünde birleşti. Furkan Çelik Kapı’nın sahibi Mustafa Öksüz “Terör kapısı dediğimiz ürünler, demirden boşluksuz yapılan ferforje kapılardır. Çoğunlukla otomatik olur. Genelde motorlu olan bu kapılara sensör ekstra konulan bir özelliktir” dedi. 

Koç Kardeşler Çelik Kapı’nın sahibi ABDullah Koç, “Gazeteciyi öldüren sorun kapının teknik sistemi. Bu tür kapılarda ya motor ya megafon sistemi olur. Eğer motor varsa sensör de olmalı. Sensör tutukluk yapıp giriş-çıkış yapan kişiyi algılayamayabilir. Megafonlu modellerde görevlinin dikkatsizliğinden kaynaklı sorun yaşanabilir. Bu olayda kapının elektronik sistemle yönetilmiş olabileceğini düşünüyorum. Sorun kapıdan değil sistemin arıza yapmasından yaşanmış olabilir”
dedi.

Kameralar çalışmıyor
Olay yeri inceleme raporunda, tesislerin girişindeki güvenlik kamerasının 1 haftadır bozuk olduğu belirtildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, başlatılan soruşturma kapsamında şüpheli güvenlik görevlisi Fatih D. ile görgü tanığı olarak 1 kişinin ifadesine başvurulurken, ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan sorgulanan Fatih D. savcılık ifadesinin ardından serbest kaldı. Olayla ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan ön otopsi raporunun beklendiği de belirlendi.