Galatasaray'ın zor sınavı

Terör nedeniyle bugün Juventus'la Almanya'da karşılaşacak Galatasaraylı futbolcular, "Bu bizim için bir şeref maçı" dedi.
Haber: HALİL ÖZER / Arşivi

DORTMUND - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, kararla ilgili, "Biz bu filmi daha önce de görmüştük. İlerisi için hoş bir örnek olmadı" yorumunu yaptı. Terim, İtalyan rakiplerine serzenişte bulanarak, "Juventus Menajeri Muggi'nin haberi olmadan hiçbir şey olmaz. Geçen sefer patlayan bomba yoktu. Doğruları söylemek de bizim görevimiz. Bu kararı aldırmak büyük bir meziyet, tebrik etmek lazım. Bu karardan sonra bırakın bombayı kavga çıksa itiraz edecekler. Juventus gelmeyince ben İtalya'ya gittim" dedi. Basın mensuplarının, "UEFA'nın kararının kulüplere mi yoksa Türkiye'ye karşı mı olduğu" sorusuna Terim şu yanıtı verdi: "Alınan kararı Beşiktaş ve Galatasaray nezdinde Türkiye'ye karşı alınmış bir karar olarak görüyorum. Başka bir ülke seçildiği için kulüpleri aşmış bir karardır."
Terim, İtalyan ekibin Türkiye'ye gelmemesini gereksiz bir korku olarak nitelendirerek, şöyle konuştu: "Geçen maçta 22 bin güvenlik görevlisi 22 kişiyi korudu. Enteresan olan o zaman da Lippi, Muggi ve ben vardım, şimdi de biz varız.Avrupa'nın neresinde oynarsak oynayalım değişmez. Westfalen Stadı, yarın Ali Sami Yen gibi olacak." Maggi ise Terim'in demeciyle ilgili olarak, "Olayda benim parmağım olduğu iddiaları asılsız. Haberi evimdeyken öğrendim" demekle yetindi. Teknik direktör Lippi, Del Piero, Thuram, Zambrotti, Tacchinardi ve Lagrottaglie'yi kafileye almadı.
Kadro yine aynı
Terim, bir soru üzerine kafasındaki 11'i de açıklayarak, Malatyaspor maçındaki kadroyu koruyacağını, Hakan Şükür iyileşmezse Arif'e şans vereceğini, Hakan Ünsal, Frank De Boer ve Mondragon'un maçta forma giyeceğini söyledi. Juventus'un eksikleri de bulunsa büyük bir takım olduğunu ve kendilerinin onlardan daha çok eksiği bulunduğunu ifade eden Terim, "İki maçı da kazanırsak turu atlarız" dedi. Bülent'in maçta yedek soyunması bekleniyor.
İstanbul'daki terör olayları nedeniyle UEFA'nın tarafsız sahaya aldığı Şampiyonlar Ligi'ndeki Galatasaray-Juventus maçı bu akşam Borussia Dortmund kulübünün Westfalen Stadı'nda oynanacak. Gurbetçi taraftarlar maça yoğun ilgi gösterirken, şimdiye kadar 40 bin adet biletin satıldığı açıklandı. Bu biletlerin 8 binini İtalyan seyircilerin aldığı belirtilirken, maça kadar tüm biletlerin tükenmesi bekleniyor. Ayrıca maça izleyeceklere stat girişinde sarı-kırmızılı bayrak dağıtılacak. Galatasaray'ın Malatyaspor ile oynadığı maçta hakem İsmet Arzuman'a hakaret ettiği rapor edilen Terim Disiplin Kurulu'na sevkedildi. Terim'in 10 gün ile bir ay arasında hak mahrumiyeti cezası alabileceği belirtildi.