'Galibiyetlere ihtiyacımız var'

'Galibiyetlere ihtiyacımız var'
'Galibiyetlere ihtiyacımız var'
Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, Özlüce Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Emre KOŞAK / BURSA (DHA) - Akhisar Belediyespor maçı ve gündeme ilişkin konularla ilgili açıklamalarda bulunan Christoph Daum, "Yendiğimiz zaman her zaman iyi diye bir şey yok, yenildiğiniz zaman da herşey kötü diye bir şey yok" diye konuştu.

Tecrübeli çalıştırıcı, Çaykur Rizespor mlazına değinirken de şunları söyledi:
"İlk devreye başladığımızda hatalar yaptık ve dersler çıkartacağız. Ama ne olursa olsun ikinci devre baskımızı arttırdık ve beraberliği yakalamaya çalıştık. Sonuç olarak 2-1 mağlup olduk ve bu sonuç ortadan kaldırılmıyor. Bu 2 müsabaka arasında kısa bir hazırlık dönemimiz oldu. Çok fazla sahada çalışamadık, fakat toplantılarda yaptığımız hataları konuştuk. Bunları nasıl çözebileceğimizi konuştuk."

"KAZANMAK İSTİYORUZ"

Akhisar Belediyespor maçını kazanmak istediklerini de vurgulayan Daum, açıklamasına şöyle devam etti:
"Takımda sahamızda oynayacağımız Akhisar Belediyespor maçını kazanmak beklentisi var. Maçta taktiksel disiplini korumamız ve sabırlı olmamız gerekiyor. Baştan bastırarak bilinçsiz hatalar yapmak istemiyoruz. Ne olursa olsun taktiksel disiplinimizi korumamız gerekiyor. Çaykur Rizespor mağlubiyetini aldık. Taktik disiplin bizim için çok önemli. Bu nüansları futbolcularımdan isteyeceğim. Yüksek toplarla değil de yerden toplarla bunu yapmak zorundasınız. Topsuz koşular, çok önemli. Bunu çok iyi yaparsanız topu koşturabilirsiniz. Bunu yapmazsanız oyunu ağırlaştırırsınız. Pas yüzdemizin yüksek olması gerekiyor. Paslarımızın da ayağa gelmesi gerekiyor. Her idmanımızda zaten bunları çalışıyoruz. Ama bunları maalesef müsabakalarda yansıtamadık. Önemli olan bu galibiyetlerden alacağımız güven. Galatasaray maçında berabere kaldık, o maç yetmedi ve galibiyetlere ihtiyacımız var. Kesinlikle eminim tüm futbolcularım her şeyini ortaya koyacak."

"BİRAZ SABIR"

Taraftarın sabırlı olmasını da isteyen Christoph Daum, "Taraftarlarımızla birlikte galip geleceğimize inanıyoruz. Taraftarlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyorum. Buna ihtiyacımız var. Bu maçlarda soğukkanlı olmak gerekiyor. Golü yerseniz maçı çevirmek zorunda kalırsınız. Bunları tüm haftalarda konuştuk. Ama sanıyorum hedefe doğru gideceğimize kesinlikle inanıyoruz" dedi.

"GEÇMİŞİ KONUŞMAK BENİM GÖREVİM DEĞİL"
Daum, "2 saati aşan idmanlar oluyor. Sezon başında yapılması gereken idmanlar, neden şimdi yapılıyor? Takımda eksikler mi var" sorularına şu cevabı verdi:
"Geçmişi konuşmak benim görevim değil. Benim görevim takımımızı taktiksel, fiziksel ve mental olarak hazır duruma getirmek. Bunu da son haftalarda yaptık. Bunları yapmak istememizin nedeni, takımı belirli bir seviyeye getirmek istedik. Ondan sonra da galip gelmek ve puanları almak. Sonra da söylediğimiz hedefe gitmek. Testlerin sonucunda nasıl çalışmamız gerektiğini gördük. Biz de onları yapıyoruz. Testlerin sonucunda ne gerektiriyorsa onları yapıyoruz. Bunları yapmak ve müsabakaları sürdürmek kolay değil. Son iki maçta bunları yansıtamadık. Rizespor maçının ikinci devresinde futbolcuları morali yerindeydi ve beraberliği yakalamak için herşey yapıldı. Yenildik 2-1 ve sonuçta oradan puan alamadık."

"FUTBOLCULAR BASKI ALTINDA"

"Taraftar tepkileri oyuncuları ne kadar etkiliyor?" sorusu üzerine Daum, şunları söyledi:
"Futbolcular gerçekten inanılmaz baskı altındalar. Ama profesyonel futbolculukta bu vardır. Önemli olan bunları birlikte nasıl çözeriz. Futbolcularımız, yönetimimiz, teknik heyetimiz ve taraftarlarımız birlikte olarak baskıyı karşılayabiliriz. Böyle durumlarda her zaman galibiyetler gerekiyor. Ben de bunu futbolcularımdan reaksiyon olarak bekliyorum."

"TERİM'İN ARTIK DAHA FAZLA ZAMANI VAR"

Fatih Terim'in Galatasaray'dan ayrılmasını değerlendiren Daum, bu konuda şöyle dedi:
"Artık daha fazla zamanı var şimdi. Bunu iyi değerlendirebilir. Bununla ilgili takımı çalıştırdığınız zaman idman programlarınız olsun ve diğer işleriniz olsun çok büyük zaman alıyor. Milli takıma daha fazla zaman harcayabilir. O kadar baskı altında olmazdı. Galatasaray'da maçları izliyordu. Şimdi milli takımda görev alınca diğer takımları tribünden rahat seyredebilir ve milli takımı daha rahat hazırlayabilir."