Gazeteciler ve taraftar sordu, Fikret Orman yanıtladı

Gazeteciler ve taraftar sordu, Fikret Orman yanıtladı
Gazeteciler ve taraftar sordu, Fikret Orman yanıtladı
Beşiktaş başkanı Fikret Orman, Bjk Tv'de gazetecilerin ve taraftarların sorularını yanıtladı

Beşiktaş Medya ve İletişim Direktörü Tuğrul Yenidoğan’ın sunduğu ‘Fikret Orman ile Yüz Yüzü’ programında gazetecilerin ve taraftarların sorularını cevaplandıran Fikret Orman’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Medyada gerçeği yansıtmayan kontrol edilmeden kamuoyuna açıklanan yalan haberler var. Her yalan habere cevap veremiyoruz. Taraftarlarımız bu haberlerden etkileniyor. 5 aydır bunlar birikti, bunlara cevap vermek için buradayım.”

SPORDA ŞİDDET
“Dünyada holiganizm olayları oluyor. Bunları önleme yolları belli. Spor topluma kötü gözükmeye başladı. Bunların engellenmesi için birkaç yöntem var. Statlar yenileniyor ve güvenlik teknolojisi yükseltiliyor. E-bilet uygulamasının gelmesiyle bu olayların yaşanmayacağını düşünüyorum. Tüm maçlara gidiyorum. Orada taraftarların gösterdiği ilgiden mutluluk duyuyorum. Emniyet müsade ettiği sürece herkes maça gelebilmeli. Spor Güvenlik Kurulu toplantısında taraftarların maçlara gidebilmeleri yönünde oy kullandık diğer kulüpler red oyu kullandı.””

SPONSORLUKLAR

“Futbol Takımımız’ın göğüs sponsoru önümüzdeki yıldan itibaren Vodafone olacak. Sırt reklamı olarak Beko ile anlaştık. Hentbol Takımımız için Aygaz ile 2 yıllık bir anlaşma yapacağız. Voleybol Takımlarımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Futbol Takımımız’ın sponsorluk kazancı beş milyon dolarken stadımızın inşaatının tamamlanmasıyla bu rakamın 20 milyon dolar olacağını öngörüyoruz.”

FUTBOL YÖNETİMİ

“Sporda kurumsallaşmaya önem veriyoruz. Her şeyin bir anda olmasını bekleyemeyiz. Futbol Genel Direktörümüz Önder Özen için zamanla bu sistemi rayına oturtacaktır. Futbol yönetiminde zaman içinde hatalarımız olabilir. Ekip olmak zaman alır. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla Önder Özen’e güveniyorum.”

FERNANDES VE ALMEIDA

“Almeida’nın bonservis ücreti yapılan anlaşmaya göre alırken değil sözleşmesi biterken ödenecek. Yani Almeida kalsa da gitse de bonservis ücreti fon şriketine ödenecek. Almeida kalmak istediğini söyledi. Sahada mücadele eden az sakatlanan bir Almeida ile sözleşme imzalamak istiyoruz dedik. Sözleşmesinde garanti paranın bir kısmını maç başı olarak değiştirmek istediğimizi söyledik. Bizim oyuncuyu istememiz gibi oyuncunun da bizi istemesi lazım. Biz prensiplerimizi ortaya koyuyoruz. Beşiktaş’ta kalmak oyuncu için avantajdır. Oyuncu bunu gidince anlıyor maalesef.”

“Fernandes sözleşme yenilemek istediğini söyledi. Görüşmelere başladık ama şu ana kadar bir sonuç alamadık ve şu anda dondurduk görüşmeleri. Gidişatı görelim, görüşmelere yeniden başlarız. İkisi içinde umutluyum. Beşiktaş’ın menfaatleri önemlidir. İki oyuncunun da devre arası ve sezon sonu alternatifleri mevcut.”

KURUMSALLAŞMA

“Kurumsallaşmaya futbolla başladık. Yavaş yavaş diğer birimlerimizde işleri profesyonellere devrediyoruz. Yönetici arkadaşlarımla profesyonllere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önümüzde 30 ay var. Tam anlamıyla profesyonelleşeceğiz ve biz geri plana geçeceğiz.”

TRANSFER EDİLEN OYUNCULARIN DURUMU
“Transferleri bu sezon için almadık sadece. Geleceğe yatırım yaptık. Bütçeye uygun çalışmalar yaptık. Tüm oyuncular yavaş yavaş kadroya girecektir. Çok transfer yaptık. UEFA’da oynamayı planlıyorduk. Slaven Bilic’in görevi tüm oyuncıları hazır tutmak ve onları motive etmek.”

YALAN HABERLER

“Pedro Franco için yalan yanlış haberler çıkıyor. Franco’’nun transferinden spekülasyonlar üretiliyor. İzleme ekibimiz izledi, Önder bey de izleyip onay verdi ve transfer ettik. Geleceğe yatırım yaptık. Beşiktaş’ın üzerinden yalan ve iftira kampanyaları yapanlar var. Bunları zamanı gelince açıklayacağım. Kulüp üzerinden tehditle para kazanmaya çalışanlar var. Alves’in 3.1 milyon Euro’luk borcunu 1.4’e indirdik. Bunlar konuşulmuyor. Stadın temeli atılmıyormuş. Başbakan gelmiyormuş. İnşaat duracakmış. Bize yardımcı olmak yerine aşağı çekmeye çalışıyorlar. Sponsor bulduk dediler getirin dedim getirmediler.”

RAKİPLERLE İLİŞKİLER

“Rakiplerimizle iyi ilişkilerimiz var. Transferlere yüksek para veren zihniyetimiz yok. Galatasaray Gökhan Töre’yi istedi diyorlar yok öyle bir şey. Gökhan’ın ön hakkı bizde. Sezon sonu durumuna göre bir karar vereceğiz.”

“Beşiktaş’ın hedefi her zaman şampiyonluktur. Cenk’ti tek milli oyuncumuz şimdi Muhammed, Kerim ve İsmail’i de sayarsak 9’a çıktı bu sayı. Yabancı oyuncularımız milli takımlarında oynuyor. Bu kadroya zaman tanımak lazım. Oynadığımız her yerde şampiyonluk kovalarız. Önemli olan şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanmaktır.”

“Slaven Bilic ile istikrar arıyoruz. Şimdiden büyük laflar etmek yanlış olur. Sezon sonunda Önder Özen bize raporunu sunar, ona göre gerekeni yaparız.”

“34 maçı deplasmanda oynuyoruz. Galatasaray maçında üzerimizden silindir geçti. Kasımpaşa’da oynuyoruz. Bedelini ödüyoruz. Yapacak bir şey yok. İki rakiibmiz bizden çok fazla gelir elde ediyor. Statlarını yaptılar. Sponsorluk gelirleri bizden fazla. Sezon sonunda en az borçlu kulüp olacağız. Stadımızın bitmesiyle gelir olarak onları yakalayacağız.”

SEZER ÖZTÜRK – İBRAHİM TORAMAN

“Sezer Öztürk ve İbrahim Toraman bizim değerlerimiz Yatırım yaptık. Önder Özen ve Slaven Bilic, devre arasında bir karar verecektir. Affedilmelerini isterim. Kiraya da gönderebiliriz. Çizgimizden taviz vermeyiz. Ciddi bir kurumuz.”

“Ümraniye’de bir klinik kurmayı düşünüyoruz. Oyuncularımızın performanslarını artırmayı hedefliyoruz. Sakatlık sorunu bu sezon fazla yaşamıyoruz. Atletik Performans Departmanı’mız bu konuda iyi çalışıyor. Klinik için sponsor arayışımız var.”

ŞANTAJ İDDİALARI

“Ahmet Nur Çebi ile aramda sorun olduğu iddiaları asılsızdır. Hiç tartışmadık. Ahmet abi 5 ay önce yapılan seçimde rakiplerim tarafımdan başkanlık teklifi yapıldı kabul etmedi. Bizim amacımız stadı bitirmek borçları aşağı indirip gelirleri artırmak. Kurumsallaşacağız. Görevimiz ona devretmişim, bana şantaj yapılıyormuş. Bunların hepsi yalan. Bunları söyleyenler mertçe konuşmazlar. Çocuklarımıza iyi bir itibar bırakmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz gibi gideceğiz. Karalamak namustan yoksun insanların yapacağı işlerdir.”

KARTAL YUVASI İLE İLGİLİ İDDİALAR

“Kartal Yuvası ile ilgili iddialar var. Benim olduğum yerde bir şey gizlenmez. İnceleyeceğiz. Merkez mağazada 400 bin TL’lik bir suistimal var. Hemen ilgiliyi çağırdık savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Savcı, polis incelesin ona göre bir karar verilsin. Yönetim kurulu toplantısında heyet kurulması kararı alırız ve her şeyi inceleriz. Metin Albayrak iyi bir Beşiktaşlı. Babası da Beşiktaş’a büyük yardımlarda bulundu. Her şey araştırılır ve karara varılır.”

STADIN İNŞAAT SÜRECİ
“Her şey prosedürüne uygun gidiyor. Ruhsatsız bir şey yapmıyoruz. Yap-İşlet-Devret modelini benimsemedik. Beşiktaş’ın imkanlarını en iyi şekilde kullanarak en kısa sürede en iyi stadı yapmaya çalışıyoruz. Döküm yeri parası ödemiyoruz. 24 milyon dolarlık hafriyat çalışmasını 12 milyon dolara yapacağız. Bu mu hatamız. Betonu demiri biz alalım işçilik için ihaleye çıkalım dedik. Gereken neyse onu yapıyoruz. İhaleler kayıt altına alınıyor. Statla ilgili dedikodu çıkaranlar çalmak isteyenlerdir. 140 milyon dolarlık stadı kaç paraya yapacağımızı göreceksiniz.”

BJK TV’NİN DURUMU

“TV ile ilgili kimi haklı kimi haksız eleştiriler var. Burada çalışamayanlar burayı eleştiriyor. TV ile çok ilgilenemedik. Bu konudaki eleştiriler doğrudur. Fikirlerimiz var. Kimseden korktuğum da yok. Korkacak bir şeyim yok. Benle görüşmek isteyenler görüşüyor. Beşiktaş TV’yi kapatsak itibarımızdan gider. Açık tutuyoruz tenkit ediliyoruz. İnsanlar TV için Beşiktaşlı olmaz. Sebebi; renkleri, sporcuları, futbol takımı, tarihi ve başarılarıdır. Her konu uzmanlık gerektiriyor. İşbirliği arayışlarımız var. TV’nin daha etkin çalışması ve para kazanması için görüşmeler yapıyoruz. En iyi sistemi kurmaya çalışıyoruz.”

‘YÖNETİM KURULUMDAN MEMNUMUM’

“Yönetim kurulumdan mutluyum. Geçen yönetimde yaptığımız konuşmalar internete düşüyordu. O yüzden biz de bir şey konuşmuyorduk. Şimdi rahatız. Her şeyi konuşabiliyoruz. İcra Kurulu oluşturduk. Katılımcılığı sağlayalım ve insanları kulübe ısındıralım diye düşündük. Kurul içinde olanlar kıymetli insanlardır. Bize inandıkları için keyifle çalışıyorlar.”

‘BEŞİKTAŞ MAHALLESİNİN ÇOCUĞUYUM’

“Bu zamana kadar başkanlar futbol kökenli olmuştur. Ben icraatlarımla başkanlık koltuğuna geldim. Beşiktaşlılar icraat yapanı severler. Biz büyük bir aileyiz. Yine ailemle beraber Beşiktaş maçı izleyeceğim. Rahat maç izlemek için ona göre hareket ediyorum. İyi anılmak istiyorum.”

DEMİRÖREN’E OLAN BORÇ
“Yıldırım Demirören alacaklarını hibe etmedi. Alacakları bizde duruyor. Beşiktaş’ın geçmişini temizlemek için bu paranın bağışlanması lazım. Kendisinin o niyette olduğunu görüyorum. Her şeyin ortada konuşulması Beşiktaş’a zarar verir. Hesap sormak değil hesap görmek istiyoruz. Yıldırım Demirören ile Beşiktaş’ı yönetme tarzımız gece ile gündüz gibi farklıdır. Olaya Beşiktaş menfaati içinde bakıyorum. Beşiktaş Demirören’i bırakmadı, Demirören Beşiktaş’ı bıraktı.

‘TARAFTARLARIMIZ BİZDEN MEMNUN’

“Taraftarlarımız bize inanıyor. Paraların doğru harcandığına inanıyor. 2-3 ay içinde loca kalmayacak. Koç grubu ile beş yıllık anlaşma yaptık. Bize müthiş bir destek olduğunu görüyor ve biliyorum.”