'Gaziantep acısı' yok artık

Beşiktaş'ta Daniel Pancu, kronik sorun olma yolunda Ahmet Dursun'un ardından. Gaziantepspor yengisi elbette ki allanıp, pullanıp sunulabilir Beşiktaş yandaşına ancak ben takıldım Pancu'ya ve bu elimde değil.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

Beşiktaş'ta Daniel Pancu, kronik sorun olma yolunda Ahmet Dursun'un ardından. Gaziantepspor yengisi elbette ki allanıp, pullanıp sunulabilir Beşiktaş yandaşına ancak ben takıldım Pancu'ya ve bu elimde değil. Pancu da bu değil. Bir sorun var ama nerede? Korkmaktan korkmayı itelemiş Beşiktaş bir yana. Elbette Beşiktaş'ın bu sorunu aşamasının ardındaki neden teknik direktör Mircea Lucescu ama emekçileri de sahadakiler. 3-6-1 düzeninde dizilen Beşiktaş genelde 3-4-2-1 dönüp durdu. İlhan ileride tek, arkasında Pancu ve Tümer. Dakikada dört İlhan bireysel beceri dediğimiz yetisiyle takımını öne geçiriyor. Erken gol sorun yaratır mı? Sanıyorum bu kez hayır.
Dakika 12; ev sahibi Gaziantep- spor'un defans oyuncuları ofsayt itirazında bulunurken, İlhan topu Pancu'ya veriyor, kale boş, Rumen oyuncunun sadece dokunması yetecek, dokunuyor da... Ne var ki top kaleye değil ters yöne gidiyor. Tümer'in sağdan yaptığı ortada İlhan, Ömer'i bir kez daha çaresiz bırakıp skoru 2-0 yapıyor. İlhan'ın ilk golünde orta soldan Giunti'den, ikinci golünde sağ kanattan Tümer'den. Kısa anlatım yoluyla sol kanadın sorumlusu İbrahim kayıp. Sağ kanadın deneyimlisi Kaan Dobra aktif değil. Evet, orta kimden gelmiş önemli değil, skora bakmak gerekli ama bu belki sistemin aksadığı anlamını taşımıyor da, özellikle İbrahim'in çalışkanlığını yitirdiğini düşündürüyor.
Siyah-Beyazlı ekibin kendi evinde en son 12 yıl önce yenmeyi başardığı Gaziantepspor, ilk yarıda Beşiktaş kalesinde gole ancak 42. dakikada yaklaşabildi ki, o pozisyonda da Jaziri'nin girişimini kaleci Cordoba'nın refleksi önledi. Dakikalar 45'i gösterdiğinde Tümer sanıyorum topu 60 ya da 70 metre sürerken, rakip takımın üç oyuncusunu geride bırakmayı başardı ve kendisini kaleci Ömer'in koruduğu kalenin önüne topla birlikte getirdi. 'Al ve at' dediği İlhan dokundu ve top direkte patladı.
İç hatlarda sorun yok
İkinci yarıda Tümer Metin'in golü skoru 3-0 taşıdı ve Siyah-Beyazlı ekibin eldeki kadrosuyla iç hatlarda sorun yaşamayacağı bir kez daha belirginleşti. Bizim üzerinde durmamız gereken ise Beşiktaş'ın sezon başından bu yana oynadığı tüm maçlar içinde Gaziantepspor karşılaşmasında sergilediği farklılık. Nedir bu fark? Siyah-Beyazlılar ilk kez rakiplerinin pozisyon üretmesine olanak tanımadılar. Anadolu'nun en güçlü ekibi, Beşiktaş kalesine 90 dakika içinde sayılı geldi. Kaldı ki bu takım UEFA Kupası'nın ikinci turunda mücadele edecek temsilcimiz.
Beşiktaş'ta Giunti'nin giderek takımla bütünleşmesi kanımca başarının önemli bir nedeni. Aynı şekilde kaleci Oscar Cordoba'nın da takımı özümsemesi bir başka etken. Sezon başından bu yana Cordoba'nın kalması için verilen mücadelenin nedenleri de ortaya çıkmış oldu. Beşiktaşlılar Gaziantepspor'u 12 yıl sonra evinde üstelik farklı şekilde yenmenin keyfini yaşamalılar. Ancak diğer yandan da Rumen Daniel Pancu'nun ne işe yaradığını düşünmeliler.