Gazprom'a tepki ceza getirebilir

Gazprom'a tepki ceza getirebilir
Gazprom'a tepki ceza getirebilir
Schalke 04'ün deplasmanda Basel'i 1-0 mağlup ettiği maçta Greenpeace'in Gazprom'a tepki olarak açtığı pankart, İsviçre temsilcisinin ceza almasına yol açabilir...

SPOR SERVİSİ

Şampiyonlar Ligi E Grubu’nda İsviçre temsilcisi Basel’in Alman Schalke 04’ü konuk ettiği maça Greenpeace eylemi damga vurdu. Şampiyonlar Ligi ve Schalke’nin sponsoru gaz şirketi Gazprom’un, Kuzey Kutbu’nda kurduğu petrol platformunu protesto eden 30 Greenpeace üyesinin Rusya’da gözaltında tutulmasına tepki gösteren eylemciler, karşılaşmanın dördüncü dakikasında stadın çatısından “Gazprom, Kuzey Kutbu’nu kirletme” yazılı bir pankart indirdi.
UEFA Başkanı Michel Platini’nin de takip ettiği karşılaşma bu eylem nedeniyle bir süre dururken, Basel’e ihmali nedeniyle ceza gelmesi bekleniyor. Greenpeace’in Kuzey Kutbu kampanyasında yer alan Nadine Berthel, Reuters’ın yayımladığı açıklamasında “Gazprom’un açık denizlerde hiç tecrübesi yok ve Kuzey Kutbu’nda adeta Rus Ruleti oynuyorlar. Asıl soru Gazprom’un ne zaman geniş ölçekli bir petrol skandalına imza atacağıdır” ifadelerini kullandı.
Karşılaşmayı 54’te Julian Draxlewr’in attığı golle 1-0 kazanan Schalke’de Sportif Direktör Horst Heldt ise maçtan sonra konuyla ilgili düşüncesi sorulunca Greenpeace’in insanlık için yaptığı çalışmaları takdir ettiğini söyledi. Gazprom, 2006’da Alman ekibinin ana sponsoru olmuş ve 2009’da 150 milyon dolarlık bir anlaşmayla ortaklıklarını beş yıl daha uzatmışlardı. Şirket ayrıca 2015’e kadar Şampiyonlar Ligi ve UEFA Süper Kupası’nın sponsorluğunu yaparken, Chelsea’yle de 2015’e kadar enerji ortaklığı bulunuyor.