Gebrselassie duvarı yeniden yıktı!

Yaşayan efsane Haile Gebrselassie, Berlin Maratonu'nu inanılması güç bir rekor kırarak kazandı. 34 yaşındaki atlet yarışı 2 saat 4 dakika 26 saniyede bitirerek maraton dünya rekorunu Kenyalı Paul Tergat'ın elinden aldı.

BERLIN - Yaşayan efsane Haile Gebrselassie, Berlin Maratonu'nu inanılması güç bir rekor kırarak kazandı. 34 yaşındaki atlet yarışı 2 saat 4 dakika 26 saniyede bitirerek maraton dünya rekorunu Kenyalı Paul Tergat'ın elinden aldı. Dünyanın en iyi derecesi 2003 yılından bu yana 2.04.55'ti. Böylece Etiyopyalı Gebrselassie, Almanya'nın başkentinde rekoru yaklaşık yarım dakika kadar geriye çekmeyi başardı.
Kendine has gülümsemesiyle Brandenburg Kapısı'nın önünden geçerken arkasındakilere büyük fark atmış olan Gebrselassie kariyerinde 25. kez rekor kırdı. 10 bin metrede de iki kez Olimpiyat Şampiyonu olan Gebrselassie yarıştan sonra "Bana nasıl olduğum sormayın. Çok özel bir yarıştı" diye konuştu.
Bayanlarda Wami
Maratonun bayanlar kategorisinde ise yine bir Etiyopyalı, Gete Wami şampiyon oldu. Wami 2 saat 23 dakika 17 saniyelik derecesiyle unvanını da korumuş oldu. Şampiyonlara 50 bin dolar ödül verildi. (Spor Servisi)