Geçilse bile zirvede

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, dünya şampiyonasında altın madalyayı kaçırmasına rağmen Süreyya Ayhan'ı 1500 metrede yılın atleti seçti. Süreyya ayrıca Avrupa'da da yılın en başarılı beş atleti arasında sayıldı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Bravo Süreyya... Bu sene de geçen yıl olduğu gibi senin senen oldu. 2002'deki başarısını katlayarak tekrarlayan istikrarlı 'Rüzgârın Kızı', 2003'te sadece Türkiye'de değil Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından da ödüllendirildi. Ayhan, 1500 metrede yılın koşucusu ilan edilmenin yanı sıra, Avrupa'nın da en iyi beş atleti arasına girme başarısını gösterdi. IAAF'nin 1500 metrede birinci gösterdiği milli atlet 1382 puan toplarken, Rus Yekaterina Nozkova-Rozenberg 44 puan gerisinde ikinci oldu. Hayley Parry-Tullet de 1317 puanla üçüncü.
Seneyi, uluslararası 4 koşuyla kapayan Ayhan'ın 5 eylülde Brüksel'deki muhteşem 3. 55. 33'ü yılın en iyi derecesi oldu. Atletimiz Altın Lig'in ilk üç ayağında piste çıkmayınca, 1500 metrenin dereceleri bir türlü 4 dakikanın altına inemiyordu. Oslo'da birinci gelen Iryna Lishchynska 4.04.62 ile ipi göğüslerken, Ukraynalı'yı .97 ile Rus Yelena Zadorozhnaya kovaladı.
Paris'te finişi bu kez İspanyol Natalia Rodriguez ilk kez görürken kronometreyi 4.03.33'e indirebilmişti. İkinci Yelena .57, üçüncü Britanyalı Hayley Tullett .82 yaparlarken, Dünya Şampiyonası'nda Süreyya'yı bu sene geçmeyi başaran tek atlet olan Rus Tatyana Tomoshova 4.04.55'te koşuyordu. Roma ayağında atletler giderek hızlanırken Rus Olga Yegorova 4.01.00'a kadar inebildi.
'Önde başlayıp, önde bitirdiği' için, 'Süper tavşan' diye de anılan kızımız, Golden League'in 10 Ağustos'ta Berlin'de koşulan yarışında starttan en önde çıktığı gibi finişi de en önde görürken mesafeyi dört dakikanın altına ilk indiren atlet oluyor ve ipi 3.59.58'le göğüslüyordu. Beş gün sonra Süreyya, inanılmaz bir performans gösterirken kendi derecesini bu kadar kısa sürede dört saniye daha düşürüp 3.55.69'la birinci geliyordu. Peşindeki Ruslardan Yekaterina 4.00.12, Tatyana ise .91'de kalıyorlardı.
Dünya şampiyonluğu kaçtı
İş dünya şampiyonasına geldiğinde kızımız, malum muayyen gün sancısıyla birlikte Paris'te, Tomashova'nın gerisinde kalmanın üzüntüsünü de yaşadı. 28 yaşındaki Rus atlet 31 ağustostaki yarışı 3.58.52 ile bitirirken, Süreyya .59.04'le ikinci geliyordu. Aradan geçen beş gün Ayhan'ın lehine çalıştı. Bu sezon katıldığı son yarışta Altın Lig'in Brüksel ayağında altın kızımız 3.55.33 ile yılın en iyi derecesini yapıyordu. Peşindeki Ruslar, Yelena ve Yekaterina 4 dakika barajının altına inemediler.
Bayanların Avrupa çapındaki başarıları açısından da ilk beş arasına girmeyi başaran Süreyya'yı IAAF ikinci kez ödüllendirdi. İsveçli Caroline Klüft, heptatlonda Avrupa şampiyonluğunu kazanmasıyla tepeye yerleşirken,
İngiliz Paula Radcliffe Avrupa Kros Şampiyonu unvanıyla ikinciliği kaptı. Üçüncü sırada bir başka heptatloncu, Fransız Eunice Barber yer aldı. Süreyya, Avrupa sırıkla atlama şampiyonu Rus Svetlana Feofanova'nın ardından ilk beşi tamamladı.
2003 yılında, atletizm her ne kadar ülkemizde altın yıl olarak hafızalara yazılmasına karşılık, dünya çapında en kötü anılarla anılacak bir sene olarak tarihe geçti. Kırılan rekorlar, doping testlerinin gölgesinde kaldı sürekli. Anti Doping Kurumu, ağzıyla kuş tutma başarısını göstermesi karşısında sürekli icat edilen yeni tür dopingler yüzünden atletlerin başı derde girdi. Yılın ön plana çıkan maddesi THG diye kısaltılan
'Tetrahidrogestrinon' olurken, çok zor tespit edilen bu maddeyi bulup çıkartmak konusunda Anti Dopingçilerin yaman savaşı başarıyla sonuçlandı.
Bu yeni sentetik anabolik steroidin uzun süre kullanımı sonucunda karaciğer yetmezliğinin yanı sıra kalp hastalıkları ve hiddet krizlerine de yol açabilme olanakları karşısında, atletlerin testlerinin çok daha dikkatli yapılması konusunda alarm verildi. Doping kurbanı atletler arasında Britanyalı Dwain Chambers'in de yer alması Ada'da geniş yankılara yol açtı. Derken Amerikalı 100 metreci Kelli White'ta bu kez 'modafinil' testinde pozitif sonuca rastlandı.
Yani atletizmde rekorlar sadece rakipten hızlı koşmakla geliştirilmiyor, bir de doping maddelerinden kaçınmak için bilinçli koşma gerçeği var işin içinde.