'Geçmişi bizi ilgilendirmez'

Fenerbahçe'de haftalardır yaşanan teknik direktör krizi, dün atılan resmi imzayla nihayete erdi ve Alman Christoph Daum, Sarı-Lacivertliler'in yeni sezondaki çalıştırıcısı oldu.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe'de haftalardır yaşanan teknik direktör krizi, dün atılan resmi imzayla nihayete erdi ve Alman Christoph Daum, Sarı-Lacivertliler'in yeni sezondaki çalıştırıcısı oldu. Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'nin yeni bir yapılanma içinde olduğunu belirterek, "Bunu da yapacak insan Daum'dur" dedi. İmza töreni sırasında açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Bundan üç yıl önce şampiyon olduğumuz sezonda Daum, Leverkusen'in başındayken, kendisini takımın başına getirmek istedik. Ancak o günün şartlarına göre yüksek ücret önermemize rağmen, Daum'un Leverkusen'le sözleşmesi nedeniyle bunu gerçekleştiremedik" diye konuştu.
Christoph Daum'un dünyanın önemli teknik direktörlerinden biri olduğunu savunan Yıldırım şöyle devam etti: "Kimse kariyerini tartışmıyor. Konuyu başka yönlere götürüyorlar, bunun üzerine tartışma yapıyorlar. Benim geçmişte kamuoyuna deklare ettiğim yazı var. Suçlama bittikten sonra adalet sistemi tarafından beraat edilen ve karar verilen, sonuçlanan bir konu hakkında tekrar tekrar yorum yapmak ve onu gündeme getirmek kimseye yakışmaz. Çünkü adalet hepimiz içindir ve gereklidir. İnsanlar suç işlemiş olabilir ama adaletin verdiği bir beraat kararı varsa, bunun üzerine yorum yapmak, yapanların ayıbıdır."
Daum'u takımın başına getirmelerinin nedenlerini de açıklayan Aziz Yıldırım şöyle konuştu: "Fenerbahçe yeni bir yapılanmanın içindedir. Bunu yapacak insan Daum'dur. Daum'un hedefleri belli. O, Avrupa'da başarılı olacak bir kulübe gelmek istediğini ve geldiği yerde Avrupa'da en üst seviyeye getirecek çalışmalar içinde olacağını söyledi. Bu hedefler bizimkilerle uyuşuyor. Bu düşünceyle Daum'u buraya getirdik ve kendisiyle her şartta anlaştık. Biz kendisine inanıyoruz."
Lacivert takım elbise
Fenerbahçe Alman teknik adamla Fenerbahçe Burnu'ndaki kulüp binasında düzenlenen töreniyle, bir yılı opsiyonlu olmak üzere üç yıllık sözleşme imzaladı. Yerli ve yabancı medya mensuplarının büyük ilgi gösterdiği imza törenine, kulüp başkanı Aziz Yıldırım ile kulüp yönetim kurulu üyelerinden Mahmut Uslu, Murat Özaydınlı, Hakan Bilal Kutlualp, Hakan Dinçay, Ünal
Uzun, Mehmet Karasu ve Rahmi Eyüboğlu katıldı. Daum törene, lacivert takım elbise ve Fenerbahçe'nin renklerinden oluşan kravatla katıldı. Geçen sezon Avusturya Birinci Ligi takımlarından Austria Wien'i çalıştıran ve bu takımla lig ve kupa şampiyonluğa ulaşan 50 yaşındaki Christoph Daum, Türkiye'de daha önce iki dönem görev yaptığı Beşiktaş'ın başında bir lig, bir de Türkiye Kupası şampiyonluğu sevinci yaşamıştı.
Daum'un yardımcılıklarını, Beşiktaş'taki son döneminde olduğu gibi antrenör Roland Koch, kaleci antrenörü Eike Immel, asistan Murat Kuş ve rehabilitasyon, teşhis ve bireysel oyuncu antrenörü Dr. Gunnar Gerisch yapacak. Daum imza sonrasında Fenerbahçe'de çalışmanın gurur kaynağı olduğunu söylerken kendisine güvendikleri için başkan Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, "Fenerbahçe'yi en üst noktaya taşıyabileceğime inandıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca tüm Fenerbahçe camiasına da teşekkürü borç bilirim. Beni çok iyi karşıladılar. Fenerbahçe'ye gelmem ve görev almam için bana gelen mesajlar, Türkiye'nin ikinci vatanım olduğunu bir kez daha gösterdi" diye konuştu.
İmza törenin ardından Dereağzı Tesisleri'ne giderek sahaları, spor salonlarını, eğitim merkezi ile idare binasını gezen Alman çalıştırıcı daha sonra Şükrü Saracoğlu Stadı'na geçti. Fenerium mağazasını da gezen ve çok beğenen Daum, 'Burası Kadıköy, buradan çıkış yok' yazılı tişörtü gömleğinin üzerine giyip, basın mensuplarına poz verdi. Daum'un bugünden itibaren yöneticilerle transfer çalışmalarına başlayacağı ve 8 ya da 9 Haziran'da Almanya'ya gideceği bildirildi.