Geçmişi de sorunluymuş

Beşiktaş'taki son serüvenine olaylı bir şekilde nokta koyan Pascal Nouma'nın, Siyah-Beyazlı takımla bir önceki ayrılığında
usulsüzlük yapıldığı anlaşıldı.

MARSİLYA - Beşiktaş'taki son serüvenine olaylı bir şekilde nokta koyan Pascal Nouma'nın, Siyah-Beyazlı takımla bir önceki ayrılığında
usulsüzlük yapıldığı anlaşıldı. 2001 yazında Beşiktaş'tan Marsilya'ya transfer olurken yaşanılanları Fransız Liberation gazetesinin muhabirlerinden Herve Vaudoit, 21 Haziran'da kaleme aldı. Bu metni aynen sayfalarımıza taşıyoruz: "31 Ağustos 2001 tarihinde, geceyarısı saat tam 23.56 da, başka bir deyişle transfer süresinin dolmasına sadece dört dakika kala Nouma, menajer Gilbert Sau vasıtasıyla Beşiktaş'tan Marsilya'ya transfer olmuş, bu transfer sayesinde Sau'nun cebine 500 bin Euro transfer ücreti girmişti. Marsilya kulübünün dosyaları incelenirken bu 'ilginç' transfer gözden kaçmadı ve tarafların tamamı mahkemelik oldu...
Fair-play mevzularına Fransız sahalarında nadir, Fransız mahkemelerinde daha da nadir rastlanıyor. Özellikle söz konusu Marsilya gibi adı daha önce de şaibelere karışmış bir takım işin içindeyse. Nitekim, Marsilya mahkemesi, Marsilya Kulübü'nün Robert-Louis Dreyfus dönemine ait hesaplarını incelerken Nouma'nın transferini de ilgilenilecek dosyalar arasına almıştı. Üç milyon Euro karşılığı Beşiktaş'dan Marsilya'ya transfer olan Nouma'nın transferi, Marsilya Kulübünün dosyalarına göre 31
Ağustos 2001 gecesi, saat tam 23.56'da sonuçlanmıştı. Yani transfer döneminin kapanmasına sadece 4 dakika kala. Bu transferden doğan 3.42 milyon Franklık (yaklaşık 500.000 Euro) komisyon bedeli de menajer Gilbert Sau'ya verilmişti. Bu transfer ücreti daha sonra, Nouma'nın resmi menajeri, Chantal Stanley'e aktarılacaktı. Çünkü Stanley, FIFA tarafından akredite edilmiş bir menajer olmadığı için komisyonu direkt olarak alma hakkı yoktu.
Daha da ilginci, transfer ücretini Nouma'nın menajeri sıfatıyla alan Gilbert Sau'nun o dönemde Marsilya kulübü için çalışmakta oluşuydu. Dolayısıyla Pascal Nouma'nın transferinde aracı olması mümkün değildi. Sonuç itibariyle bu ilginç transfer dosyası mahkemelik oldu. Suçlananlar arasında Gilbert Sau, Pascal Nouma ve Chantal Stanley dışında, o dönem kulübün finans müdürlüğünü yapan (1995-1997 arası) ve daha sonra genel müdürlüğünü üstlenen (Mayıs-Eylül 2001) Pierre Dubiton da var. Ona yöneltilen suçlama, bu şaibeli komisyon ödemesinin Gilbert Sau hesabına aktarılmasına onay vermek. Dubiton, ayrıca bu ödemeye yasal bir hava vermek için için birçok evrak üzerinde oynama yapmakla da suçlanıyor.
Mahkeme önce ödemenin yapıldığını, daha sonra bu ödemeye kılıf uydurulduğuna kanaat getirmiş durumda. Dolayısıyla kararın açıklanmasından önce Dubiton'un yapacağını söylediği 'açıklamaları' dinlemek istemedi. Oysa, mahkemenin Nouma transferine ilgilenmesine sebep olan şey, Dubiton'un Ekim 2001'de başka bir konuyla ilgili verdiği ifade olmuştu.
'Her şeyi kulüp için yaptım'
Kendi tuzağına düşen ve yapmayı planladığı açıklamalarla kendini davadan sıyırmayı planlayan Dubiton, mahkeme sırasında çok sinirli göründü. Bütün yaptığının 'kulübün parasını tasarruf etmek' olduğunu söylüyordu. Yargıç Monique Sakry'nin dosyadan aynı sonucu çıkardığı pek söylenemez: 'Olay aslında çok basit. Nouma hem transfer olmak, hem de kendi menajerini istiyordu. Kulüp Nouma'yı istiyordu, ancak menajerine resmen para ödeyemiyordu. Dolayısıyla parayı o anda ellerinin altında bulunan Gilbert Sau'ya ödediler ve ona Madam Stanley'le işi halletmesini söylediler'.
Olaylar bu kadarla da kalmıyor. Gilbert Sau'nun ifadesinin aksine, Chantal Stanley bu transferden tek kuruş almadığını iddia ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Stanley, komisyonunu alamadığı gerekçesiyle Marsilya Kulübü'nü mahkemeye verdi. Hakettiği komisyonun en azından yarısını, yani 275.000 Euroluk kısmının kendisine ödenmesini talep ediyor.
Mahkeme, Dubiton hakkında kulüp parasını haksız şekilde kullanmak ve Chantal Stanley hakkında izinsiz olarak menecerlik yapmak gerekçeleriyle bir karara vardı. Bu karara göre Chantal Stanley hakkında 18 ay 'temditli' hapis cezası (yani şu an hapse girmeyecek, ancak aynı suçu bir daha yaparsa hapse atılacak) ve beş yıl meslekten men (hâlâ FIFA tarafından akredite edilmiş değil bu arada), Gilbert Sau hakkında altı ayı kesin 12 ay 'temditli' hapis cezası ve beş yıl meslekten men, Pascal Nouma hakkında sekiz ay 'temditli' hapis cezası ve 15.000 Euro para cezası ve Pierre Dubiton hakkında sekiz ay 'temditli' hapis cezasına hüküm verdi. Dört davalı avukatı da karara itiraz etti. Buna göre kararın uygulanması için 8 Eylül'de yapılacak ikinci mahkemenin sonucu beklenecek."