Geldik yarıştık yenildik

Geldik yarıştık yenildik
Geldik yarıştık yenildik
10 atletle geldiğimiz Moskova'da final göremeden gayrıresmi kapanışı yaptık. 2020 için rakibimiz olan Japonlar ise bize dopingi sordu.
Haber: EMİR İNCEGÜL / Arşivi

Dünya Atletizm Şam-piyonası bugün bitiyor. Müthiş yarışların keyfini yaşarken Türkiye ’den kimsenin final koşamamasının burukluğunu hissediyoruz. Son olarak belki de 10 atletten oluşan Türkiye takımın en parlak isimlerinden, 1500’de final koşmasını beklediğimiz İlham Tanui Özbilen de elenince dükkânı kapadık. İlham, yarı finalde önde götürdüğü yarışı son turda yitirmiş ve finali kaçırmıştı. İlham ile konuşmak için mixed zone’a iniyoruz. Milil takım gibi ‘Türkiye Gazeteci Takımı’ da küçük: Üç kişiyiz.
Yarış sonrası İlham koridorda yanımıza geliyor. Üzgün, belli. Neler oldu merak ediyoruz: “Dirsek mi yedin” diyoruz, “Hayır” diyor. Son tura girerken arkadan ayağına müdahale olunca tökezleyip gerilere düştüğünü, sprint yapacağı esnada önünün Etiyopyalı atlet tarafından kapandığını anlatıyor.
Tribüne dönerken, bir Japon gazeteci yanımıza geliyor. Türk gazetecileri yakalamışken, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylık süreci devam ederken, gazetesine özel not göndermenin peşinde. Şampiyonanın Türkiye için nasıl geçtiği soruyor, 10 atletten hiçbirinin finalist olamadığını söylüyoruz. Sözü dopinge getirip “Adaylık sürecini etkilediğini düşünüyor musunuz?” diye soruyor. Biz de dopingin Türkiye’ye has sorun olmadığını, tüm ülkelerin ortak problemi olduğunu, atletizmin dev ülkelerinin de pek çok kez aynı sorunu yaşadığını belirterek, bunun adaylık sürecini etkilemeyeceğinden bahsediyoruz.
Akşam seansına büyük ilgi gösteren Rus seyirciler de kadınlar çekiç atmada Tatyana Lisenko’nun ve erkekler uzun atlamada Aleksandr Menkov’un altın madalyasıyla çoştu. Ardından sıra Britanyalılara geldi. Mo Farah, 10 binden sonra 5 binde de şampiyon olup onları sevince boğdu. Almanlar da David Storl’un gülle atmadaki şampiyonluğu ile kutlama yaptı. Kadınlar 200 metrede ise 100 metrenin galibi Jamaikalı Shelly-Ann Fraser-Pryce yine geçilmedi. 

Bob Marley’li mesajlar...

Jamaika’nın her altını ya da Usain Bolt’un yarışından önce statta Bob Marley’den ‘Three Little Birds’ ya da bilinen adıyla ‘Every little thing gonna be alright’ çalıyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nden (IAAF) habersiz stadyumda kuş uçamayacağı için bu şarkı operasyonunun IAAF işi olduğunu anlıyoruz. Başka ülkelere aynı güzelliği yapmayan IAAF’a Türkçe şarkı çalmadığı için kırılıyoruz, sonra hiçbir atletimizin final görememiş olduğunu hatırlayıp, boyun büküyoruz. Stadyumdan ayrılırken, IAAF’tan istediğimiz şarkıyı ben seslendiriyorum: “Benim hâlâ umudum var”...

BOLT’TAN BİR DUBLE DAHA


Jamaikalı sprinter Usain Bolt, 200 metre finalinde 19.66’lık derecesiyle dünya şampiyonu oldu. 2009’daki dünya şampiyonası ve 2012’deki Olimpiyat Oyunları’nın ardından tekrar 100 ve 200 metreyi kazanarak ‘duble’ yapan Bolt, Yarışı rahat tempoda kazanırken yılın en iyi derecesine de imza attı. Bolt’un vatandaşı Warren Weir 19.79’la ikinci, ABD ’li Curtis Mitchell ise 20.04’le üçüncü sırada yer aldı.