Geleceğimiz parlak

Uluslarası Teknik Direktörler Semineri'nde konuşan UEFA Temsilcisi Alman Gero Bisanz, mayıs ayından itibaren Türk teknik adamlara
Avrupa kapılarının açılacağı müjdesini verdi.

ANTALYA - Uluslarası Teknik Direktörler Semineri'nde konuşan UEFA Temsilcisi Alman Gero Bisanz, mayıs ayından itibaren Türk teknik adamlara
Avrupa kapılarının açılacağı müjdesini verdi. Aynı zamanda Alman Futbol Federasyonu'nda da görevli olan Bisanz, Türkiye'deki teknik direktör eğitimini incelediklerini belirterek, "Eğitimin çok üst düzeyde yapıldığını saptadık. Ümit ediyorum, yakın zamanda Türk teknik adamlara Almanya'da ve diğer ülkelerde iş olanakları doğacaktır" dedi.
Milli Takımlar Teknik Başdanışmanı Gündüz Tekin Onay, katılımcılara çeşitli konularda bilgi verirken, eski teknik direktörlerden Metin Türel ise, bazı taktik değişiklikleriyle ilgili sahada uygulamalı ders sundu. Seminerde ayrıca Metin Türel, Çetin Gürel, Raşit Çetiner, Rasim Kara, Yılmaz Yücetürk, medyayı temsilen TSYD Başkanı Onur Belge ile asbaşkan Levent Tüzemen birer konuşma yaptılar.
Bu bölümde daha önce Hakan Şükür'ün bir televizyon programında söylemiş olduğu "Bizim arkamızdan gelen yok" şeklindeki sözleri tartışıldı. Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Raşit Çetiner, son dönemlerdeki en iyi takımlardan birine sahip olduklarını vurgulayarak, "Sadece oynayanlar değil, kadroya giremeyenler arasında bile çok iyi futbolcular var. Önümüzdeki yıllarda milli takımı başarıyla temsil edecek pek çok oyuncu geliyor. Zaten bunların bir bölümü şimdiden kendilerini kanıtladılar" ifadesini kullandı.
Kulislerde ise şu anda Süper Lig'deki 18 takımdan 17'sini yerli teknik adamların çalıştırdığı konusu tartışıldı. Teknik direktörler, yerli hoca sayısının artmasının Türk futboluna katkı sağlayacağı konusunda birleştiler. Ayrıca, G.Birliği Teknik Direktörü Ersun Yanal'ın uyguladığı futbolcu performansının bilimsel biçimde değerlendirilip, geliştirilmeye çalışılması konusu tartışıldı. Teknik direktörlerin bir bölümü bu çalışmaları daha önce kendilerinin de yaptığını, medyaya yansımadığını belirttiler. (Spor Servisi)