Geleneksel protesto

Geleneksel protesto
Geleneksel protesto
Geleneksel kıyafetler giyen ve Dünya Kupası'na harcanan bütçeyi yüksek bulan yüzlerce gösterici, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da National Stadyum'da sergilenen dünya kupasına ulaşmak istedi. Bir polis okla yaralandı.

Brezilya’da, FIFA 2014 Dünya Kupası’nı protesto eden geleneksel kıyafetli bir grup yerli ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Dünya Kupası’na harcanan bütçeyi yüksek bulan yüzlerce gösterici, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da National Stadyum’da sergilenen dünya kupasına ulaşmak istedi. Kentin ana caddelerinden birisini trafiğe kapatan eylemcilere, geleneksel kıyafetli bir grup yerliler de destek verdi. Başkentteki kongre binasının bulunduğu arazide yer hakkı talep eden yerliler, çıkan çatışmada güvenlik güçlerine ok, diğer eylemciler ise taş attı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullandığı müdahalede sırasında bir polis memuru okla yaralandı.

Protestolar devam ediyor

Öte yandan, Brezilya’nın büyük kentlerinde kamu sektöründeki grevler de devam ediyor. Kupa mücadelesinin başlamasına 15 gün kala, maçların oynanacağı kentlerden Salvador’da, Yerel Otobüs Şoförleri Sendikası ile hükümet arasında ücret ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine halk otobüsü seferleri yapılamıyor. Sao Paulo’da ise öğretmenlerin grevi de 23 Nisan’dan bu yana devam ediyor.

Brezilya kupayı kazanacak

Ayrıca Dünya Kupası yaklaştıkça, kupayı kazanacak takımın kim olacaı konusunda yorumlar da artıyor. ABD ’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın “Dünya Kupası ve Ekonomi 2014” raporuna göre, Brezilya’da düzenlenecek 2014 FIFA Dünya Kupası’nı, yüzde 48.5 ihtimalle ev sahibi ülke kazanacak. Goldman Sachs’ın 1960’dan bu yana oynanan yaklaşık 14 bin uluslararası resmi maçta, regresyon analizi metodunu kullanarak yaptığı tahmin doğrultusunda 12 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 20. FIFA Dünya Kupası, ev sahibi Brezilya’nın olacak. Rapora göre, yüzde 48,5 oranla Brezilya, 13 Haziran’daki finalde kupayı kaldıracak. “Sambacılar”dan sonra kupayı kazanma şansı en yüksek takımlar ise yüzde 14.1 ile Arjantin, yüzde 11,4 ile Almanya ve yüzde 9.8 ile son şampiyon İspanya.

Messi gol kralı olacak

İstatistiklere göre, Brezilya, 2. turda Hollanda, çeyrek finalde Uruguay, yarı finalde ise Almanya’yı yenerek finale yükselecek. Arjantin de 2. turda Ekvador, çeyrek finalde Portekiz ve yarı finalde İspanya’yı mağlup ederek finale çıkacak. Finalde Arjantin’i 3-1 yenen Brezilya, tarihinde 6. kez kupayı müzesine götürecek. Gol krallığını, yüzde 12.5 ihtimalle Arjantinli Lionel Messi kazanacak. Messi’den sonra “Altın Ayakkabı Ödülü”nün en önemli adayları, yüzde 10 ile ev sahibi ülkeden Neymar, yüzde 7.1’er ihtimalle Uruguaylı Luis Suarez ve Portekizli Cristiano Ronaldo, yüzde 6.25 ihtimalle de bir başka Arjantinli Sergio Agüero olacak.