Geleneksel seri başlıyor

Türkiye Basketbol Ligi'nde 2002-03 sezonunun şampiyonunu belirleyecek play-off serisi bugün başlıyor. Ülker ile Efes Pilsen Ahmet Cömert'te karşılaşacak.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye Basketbol Ligi'nde 2002-03 sezonunun şampiyonunu belirleyecek play-off serisi bugün başlıyor. Ülker ile Efes Pilsen Ahmet Cömert'te karşılaşacak. Saat 18.30'da başlayacak mücadeleyi TRT 2 canlı yayınlayacak. Maçı Memduh Öget-Rüştü Nuran hakem ikilisi yönetecek. Ligi lider olarak tamamlayan Ülker ile ikinci Efes Pilsen, normal sezondaki maçlarda birer galibiyet aldıkları için seri 1-1 eşitlikle başlayacak. Serinin ikinci maçı, pazar günü saat 16.15'te Abdi İpekçi'de oynanacak. Efes'de sezonu kapatan Asım ile sakatlıgı süren Kerem yok. Turuncu-Yeşilliler çeyrek finalinde Oyak Renault'yu (3-0), yarı finalde Telekom'u (3-1), Lacivert-Beyazlılar ise çeyrek finalde Beşiktaş'ı (3-0), yarı finalde de Galatasaray'ı (3-0) elemişti.
Ligdeki 43. randevu
İki ekip ligde 43. kez karşılaşacak. Efes Pilsen bu maçların 26'sını kazanırken, Ülker ise 16 karşılaşmadan galip ayrıldı. Lacivert-Beyazlılar bu maçlarda 3 bin 226, Turuncu-Yeşilliler ise 3 bin 150 sayı attı. Müessese kulüplerinin rekabetinde Efes Pilsen en farklı galibiyetini 1995-96'da 28 sayı farkla (93-65), Ülker ise 1998-99'da 26 sayı farkla (88-62) elde etti. İki takım, son üç sezonu üst üste olmak üzere toplam altıncı kez final serisinde karşılaşacak. Beş final serisinin üçünde Efes Pilsen, ikisinde de Ülker şampiyonluğa ulaştı. Bu serilerin dördü 4-2 biterken, sadece 1995-96'da Efes rakibine 4-0 üstünlük sağladı.
Kaptanlar iddialı konuştu
Ülker'in kaptanı Harun Erdanay iki takımın da şanslarının eşit olduğunu belirterek, "Saha avantajımızı iyi kullanıp, ilk maçı kazanmak istiyoruz. İki takım da çok güçlü, işimiz kolay olmayacak. Ancak şampiyon olmak istiyoruz" dedi. Tecrübeli kaptan, basketbola devam edip etmeyeceğine sezon sonunda karar vereceğini vurgulayarak, "Milli Takım'a dönmeyi artık düşünmüyorum" diyerek sözlerini noktaladı.
Efes Pilsen'de iki yıldır kaptanlık görevini sürdüren Ömer Onan ise, sezon başından bu yana bu finali beklediklerini vurgulayarak, "Ligde bu sezon çok zorlandığımız söylenemez. Ancak sakat oyuncular nedeniyle zaman zaman sorunlar yaşadık. Bana göre kim daha az sorunla karşılaşırsa, o takım şampiyon olur" diye konuştu. Ömer, Harun Erdanay'la ilgili olarak da, "Harun ağabey hücum gücü çok yüksek bir oyuncu. Ona karşı oynamak çok kolay olmayacak" yorumunu yaptı.