Gelmiş geçmiş en zor final

Türkiye Basketbol Ligi play-off final serisinin son maçında, takımlar dördüncü maçta cezalı olan oyuncularını oynatabilecekler.

İSTANBUL - Türkiye Basketbol Ligi play-off final serisinin son maçında, takımlar dördüncü maçta cezalı olan oyuncularını oynatabilecekler. Federasyon Disiplin Kurulu üçüncü maçta kavga ederek diskalifiye olan Efes Pilsen'den Kaya Peker ile Ülker'den Zaza Paculia'ya birer maçtan men cezası verdi. Dördüncü maçı tribünden izleyerek cezalarını çeken iki oyuncu, çarşamba günü son maçta forma giyebilecek. Finalin dördüncü maçında Efes Pilsen'i 83-69 yenerek şampiyonluk şansını son maça taşıyan Ülker'de, antrenör Tolga Öngören oyuncularını kutladı. Öngören serinin ilk iki maçında iyi oynamalarına rağmen galip gelemediklerini anımsatarak, "İyi performans sergilememize rağmen o maçları basit hatalar nedeniyle kaybetmiştik. Ama pes etmedik. Serinin 3-1 olmasının ardından toparlandık ve son iki karşılaşmada gerçek gücümüzü sahaya yansıttık" dedi. Öngören son maçta şansların eşit olduğunu vurguladı: "Eksiklerimizin çokluğuna rağmen görev verdiğim oyuncular harika bir mücadele ortaya koydu. Son maç büyük çekişmeye sahne olacak. Umarız son iki maçtaki emeğimizin karşılığını alıp şampiyon oluruz."
Genel Menajer Lütfi Arıboğan ise "Hava olarak biz çok iyi bir takımız. Oyuncularımızın birbirlerine olan bağlılıkları, kulüplerine olan sevgileri çok fazla. Bir-iki mağlubiyetle şampiyonluk yarışını bırakacak karakterde değiller" yorumunu yaptı.
'Dersler çıkardık'
Efes Pilsen Antrenörü Oktay Mahmuti, şampiyonluk şanslarını yitirmediklerini, sadece son iki maçta istedikleri gibi oynayamadıklarını söyledi. Mahmuti "Rakibimiz, dördüncü maçta son çeyreğe 15 sayı farkla önde girmenin avantajını çok iyi kullandı. Seriye Abdi İpekçi'de nokta koyup şampiyon olmak istiyorduk. Artık telafisi olmayan bir maça çıkacağız. Bu yenilgiden dersler çıkardık. Aynı hataları son maçta tekrar etmeyeceğiz" diye konuştu. Menajer Engin Özerhun da, "Daha önce nasıl öne geçtiysek şimdi de aynısını başarabiliriz. Zaten ligin en güçlü iki takımı finalde mücadele ediyor. Bu nedenle serinin 3-3'e gelmesi normal. Son maç, finalin finali olacak" dedi. (Spor Servisi)