Gemisini kurtaran Altan kaptan

Şu Hasan Uğur'un Erciyesspor filelerine attığı gol var ya 90+'da hani, 'sezonun golü' seçilmeli! Çaykur Rizespor bugün hâlâ düşmeme mücadelesi içindeyse Hasan'a dua etsin.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Şu Hasan Uğur'un Erciyesspor filelerine attığı gol var ya 90+'da hani, 'sezonun golü' seçilmeli! Çaykur Rizespor bugün hâlâ düşmeme mücadelesi içindeyse Hasan'a dua etsin. Karadenizliler dün akşam Konyaspor'u yenerek tüm ümitlerini Sakarya deplasmanına taşıdı. Ne yalan söyleyeyim düşme hattında bir takımla bağım olmadığı için sevinçliyim. Valla çekilir eziyet değil.
Çaykur Rizespor için maç gönlüne göre başladı diyebilirim. Önce Emrah Eren'in sağdan getirdiği topta Altan Aksoy beş Konyalı arasından saçsız kafasını konuşturdu ve ev sahibi öne geçti: 1-0. 21. dakikada da konuklar sahada 10 kişi kaldı. Fransız Sabin'in rakibine yaptığı hareket nedeniyle atılması gerekiyordu öyle de oldu. Bülent Yıldırım durduğu noktadan olayı tüm çıplaklığıyla gördü ve tartışılmayacak bir karar verdi. Hatta öyle ki Konyaspor kaptanı El Saka da Sabin'e tepki gösterdi.
Hakimiyet Konya'daydı
Çaykur Rizespor'un rakibinin 10 kişi kalmasından faydalandığını söylemem.
İlk yarının 1-0 bitmesi bunun sayısal kanıtı olduğu gibi 'Çaycılar' topun hâkimiyetini çoğu zaman Konyaspor'a bıraktı. Bir kez 32'de çok tehlikeli geldiler, Emrah'ın kesmesinde Anderson, Altan'ın yaptığını yapamadı. İlk yarının başarılı ismi Emrah Eren, bu topraklardaki en iyi kanat adamlarından biri gerçekten. En iyi orta yapan kategorisinde de kesinlikle ilk üçte.
Bu rakamsal avantaja rağmen Çaykur Rizespor temkinli oyununu ikinci yarının başında aynen korudu. Konyaspor'un rakip kaleye geldiği anlarda Atatürk Stadı'nda kalp atışlarının sesi yükseliyordu. Hele 65'te Kaue'nin bir serbest vuruşu vardı ki direğin hemen yanından dışarı çıktı. Geriye çekilmenin risklerini farkına varan Rizespor bu pozisyondan sonra hemen rakip kaleye yüklendi. Ancak Anderson ve Zafer Biryol kötü günlerindeydi.
Erman Özgür'e yakışmadı
71'de maçın ikinci kırmızısı geldi. Konyasporlu Erman Özgür, Rizeli Beşir'e tokadı atınca Bülent Yıldırım'ın başka yapacağı bir şey yoktu. Mısırlı oyuncunun Konyalı meslektaşını biraz tahrik ettiği ortadaydı. Ancak Erman gibi bu ligin tecrübeli isimleri arasında yer alan bir futbolcunun böyle davranmamalıydı. Düşme stresi altında oynasa yumruk mı atardı acaba!
Rakibi eksildikçe çoğalamayan Rizespor, maçın sonunu tedirgin biçimde getirdi. 81'de Ferdi Elmas, Oğuzhan'la karşı karşıya kaldığı pozisyonu halletse son 10 dakika formalite olacaktı. 89'da Konyalı El Saka önüne düşen topu filelere yollasa Ferdi'yi korkunç bir maç ardı bekliyordu. Ancak Rizelilerin korktuğu olmadı ve Karadenizliler öyle ya da böyle maçı 1-0 bitirdi.
Not: Rize'nin bu stresli gününde taraftarın sakin olması çok önemliydi. Büyük ihtimalle ev sahibi maçın başından itibaren üstün olduğu için 'pet şişe' furyasını Rize'de görmedik. Çok şükür!