Genç satranççı Kübra dünya ikincisi

Son maçında Hintli rakibini yenerek dünya ikincisi olan Kübra Öztürk, 'bayan büyük usta' olma yolunda ilk adımı attı

 

DÜNYA Genç Bayanlar Şampiyonası'nda son maçında Hintli rakibini yenerek 9 puana ulaşan Kübra Öztürk, satrançta dünya ikincisi oldu. Genç sporcumuz bu sonuçla ‘bayan büyük usta' olma yolunda da ilk adımı attı.

Dünya satrancının genç yıldızları, geleceğin dünya şampiyonlarının buluştuğu Dünya Gençler (20 Yaş Altı) Şampiyonası, Gaziantep'de sona erdi. Şampiyona, Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu’nun işbirliğiyle gerçekleşti. Şampiyona Genel (hem erkek hem kadın sporcular) hem de Genç Bayanlar olmak üzere iki kategoride oynandı. Şampiyonada 65 ülkeden 195 sporcu mücadele etti.

 

Tarihi madalya

Dünya Genç Bayanlar Şampiyonası’nda son turlara büyük avantajla giren Hintli Harika Dronavalli, son maçında berabere kalıp 10.5 puanla şampiyon oldu.

Kübra Öztürk ise son maçında Hintli rakibi Swaminathan Soumya’yı yenerek 9 puana ulaşıp ikinci olarak Dünya Gençler Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı. Müthiş bir heyecana sahne olan maçta Kübra Öztürk, rakibinin zamanı bitince maçı kazanarak dünya ikincisi oldu.

 

Ustalığa ilk adım

Ayrıca satrançta sadece kadın sporcuların ulaşabildiği unvanlar içinde en önemlisi olan bayan büyük usta (Woman Grand Master- WGM) olma yolunda ilk adımı atan Kübra Öztürk, bugüne kadar WGM normu alan ilk Türk sporcu oldu. Kübra Öztürk’ün bu unvana ulaşmak için iki norm daha alması gerekiyor. Büyük usta unvanına sahip Ekaterina Atalık ise ay yıldızlı forma ile yarışmaya başlamadan önce bu unvanı almıştı.(dha)