Genç Sultanlar tarih yazdı

Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı tarihe geçti... Ay-yıldızlılar, Meksika'da yapılan Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası ikinci tur grubundaki son maçında Dominik Cumhuriyeti'ni 3-0 mağlup ederek Türk voleybol tarihinde bir ilke imza attı ve yarı finale yükseldi.

TİJUANA - Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı tarihe geçti... Ay-yıldızlılar, Meksika'da yapılan Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası ikinci tur grubundaki son maçında Dominik Cumhuriyeti'ni 3-0 mağlup ederek Türk voleybol tarihinde bir ilke imza attı ve yarı finale yükseldi. Şampiyonada oynadığı altı maçta dört galibiyet iki yenilgi alan milliler, grubunda son sırada yer alan Dominik Cumhuriyeti karşısında rahat bir oyun ortaya koydu ve 25-22, 25-16, 25-16'lık setlerle salondan galip ayrıldı. Maç sonrası Sultanlar, Meksikalı seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.
Türkiye'nin grubundaki diğer maçta lider Sırbistan, Japonya'yı
3-0 mağlup ederek üçte üç yaptı ve yarı final vizesi aldı. Diğer ikinci tur grubunda ise Belçika Brezilya'yı 3-1'le geçti ancak iki ekip de elenmekten kurtulamadı. Bu grupta Rusya birinci, Çin Halk Cumhuriyeti de ikinci oldu. Klasman grubunda da Güney Kore, Tunus'u, İtalya, Porto Riko'yu ve Almanya da Peru'yu aynı sonuçla, 3-0 yendi.
Yeni rakip Rusya
Şampiyonaya iki gün ara verilirken, Türkiye yarın sabaha karşı yarı finalde Rusya ile karşı karşıya gelecek. Diğer yarı final karşılaşmasında ise Sırbistan ve Çin Halk Cumhuriyeti kozlarını paylaşacak.
Türk Milli Takımı, yarı finaldeki rakibi Rusya ile Trabzon'da yapılan Karadeniz Oyunları'nda karşı karşıya gelmiş ve bu eşleşmeden galip ayrılmıştı. Rus takımını tanıyan ve oyun sistemlerini bilen milliler, yarı finalde daha önce yendikleri bir rakiple oynayacak olmanın mutluluğunu yaşıyor. Morali oldukça yüksek olan Milli Takım oyuncuları, Rus rakiplerini bir kez daha yenerek dünya şampiyonasında final oynayacaklarına inandıklarını söylediler. (Spor Servisi, aa)