Gençler potada Avrupa şampiyonu

Gençler potada Avrupa şampiyonu
Gençler potada Avrupa şampiyonu
Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen U18 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda, Hırvatistan'la karşı karşıya gelen Milli Takım, parkeden 81-74'lük skorla ayrıldı ve tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu olma başarısını gösterdi.

Ay-Yıldızlılar’da Kenan Sipahi turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Sırbistan ve İspanya zaferleriyle finale yükselen Milliler, maça istediği tempoda başlayamadı ve ilk 10 dakika 22-16 Hırvatistan üstünlüğüyle geçildi. Rakibimiz ribaunt üstünlüğünü elinde bulundursa da Hırvatlara 21 top kaybı yaptıran gençler, ikinci çeyrekten itibaren üstünlüğünü ele aldı.

Türkiye'den tarihi başarı

Altın jenerasyon! 

Devre arasına 38-37 üstünlükle giren genç milliler üçüncü çeyrekte Kenan Sipahi’nin oyuna ağırlığını koymasıyla son 10 dakikaya 61-55 önde girdi. Geçen sene de yaklaşık aynı kadroyla yıldızlar kategorisinde Avrupa şampiyonu olan Türkiye’de Kenan Sipahi 19 sayı ve 6 asistle finale damgasını vurdu. Maçın en skorer ismi olan ve oyunun bitmesine üç buçuk dakika kala 5 faulle oyun dışında kalan Kenan’a, Metecan Birsen 10 sayı ve 6 ribauntla, Okben Ulubay ise 11 sayı ve 4 ribauntla katkıda bulundu. 

Hırvatlar’da çeyrek final ve yarı finalin yıldızı Paolo Marinelli 14 sayıyla takımının en skorer ismi olsa da, o da son çeyrekte 5 faulle oyun dışı kaldı. Hırvatlar’da Lovro Mazalin 11 sayı, 7 ribaunt, Marko Arapoviç ise 8 sayı 10 ribauntla mücadele etti. Öte yandan final maçından önce İspanya, ev sahibi Letonya’yı 57-56 mağlup ederek turnuvayı üçüncü tamamladı. (Spor Servisi)