'Gençler'den çekiniyoruz'

Gençlerbirliği'nin, UEFA Kupası'ndaki rakibi Portekiz'in güçlü takımı Sporting Lizbon'un teknik direktörü Fernando Santos, hafta sonunda...
Haber: MEHMET ÇİFTÇİ / Arşivi

LİZBON - Gençlerbirliği'nin, UEFA Kupası'ndaki rakibi Portekiz'in güçlü takımı Sporting Lizbon'un teknik direktörü Fernando Santos, hafta sonunda deplasmanda Alverca'yı 2-1 yenerek puan cetvelinde 2. sıraya yerleşmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Hem ligde, hem de UEFA'da kupayı müzemize götürmek istiyoruz" dedi. Santos, futboldaki eğitimin altını çizerek rakibi Gençlerbirliği'ni çalıştıran Ersun Yanal'ın da bu kuşağın temsilcilerinden biri olmasından büyük memnunluk duyduğunu vurguladı.
Gençlerbirliği ile eşleştiğinizde ne düşündünüz?
İlk önce Türk futbolunu masaya yatırdım. Gösterdiği çıkış mükkemmel. Gençlerbirliği ve onun gibi takımlar, bu çıkıştan pay sahibi olarak Avrupa'da iddialı olmaya çalışıyorlar. Ben şahsen Gençlerbirliği'ni sahada hiç seyretmedim. Ancak Yunanistan'dayken Türk futbolunu yakından takip etme fırsatım oldu. Yardımcılarım, her hafta Türkiye'ye giderek rakibimizi izliyorlar ve rapor gönderiyorlar. Gençlerbirliği'ni elemek gerçekten zor olacak.
Nasıl bir maç olacak?
Agresif, 90 dakika mücadele eden iki takım. İki takım da açık futbolu seviyor. Çok zevkli maç olacağına eminim. Gençlerbirliği'nin, Blackburn Rovers maçlarının kasetlerini izledim. İstanbul takımlarından biriyle oynasaydık korkmazdım ama Gençlerbirliği, bu alanda o kadar yeni ki, bu da beni korkutuyor.
Sporting, bir zamanlar Avrupa'da kendisinden çok söz ettiren bir takımdı. Şimdi herkes Sporting'in geçmişini arayan bir takım olduğunu söylüyor.
Biz de, o günlere dönmenin planlarını yapıyoruz. Eski büyük Lizbon'u yaratmayı hedefliyoruz.
Asıl mesleğiniz mühendisliğin, futbolla ilgisi...
Futbolda eğitim çok önemli. Eğitim, insanın analiz gücünü arttırıyor. Antrenörlük hayatım boyunca bunun çok yararını gördüm. Eminim ki meslektaşım Ersun Yanal da benimle aynı fikirdedir. Bu bakımdan da ilginç bir karşılaşma olacak. Kendisine başarılar diliyorum.