"Gençlerin 11 aslanı var"

"Gençlerin 11 aslanı var"
"Gençlerin 11 aslanı var"
Süper Lig takımlarından Gençlerbirliği'nde altyapıdan yetişen çok sayıda futbolcunun kadroda yer bulmasının gururu yaşanıyor.

ANKARA - Başkent ekibinin kadrosunda takım kaptanları kaleci Ramazan ve Doğa'nın yanı sıra geçen sezon kırmızı-siyah formayı giyen altyapı çıkışlı futbolcular ve Hacettepe'den takıma kazandırılan genç oyuncular ve yeni transferler Taylan Antalyalı ve Hikmet Balioğlu ile kadronun yaş ortalaması 24,7'ye düştü.

Kırmızı-siyahlı ekibin kadrosunda altyapıdan yetişen Ramazan Köse, Übeyd Adıyaman, Ahmet Çalık, Ahmet Oğuz, Uğur Çiftçi, Halil İbrahim Köse, Çağrı Bülbül, İrfan Can Kahveci, Doğa Kaya, Artun Akçakın ve Berat Tosun ile genç milli takım kaptanı Taylan Antalyalı ve A2 milli takımında forma giyen Hikmet Balioğlu kırmızı-siyahlı ekibin genç yüzleri olarak dikkati çekiyor.

"CESARET İSTER"

Genç takımla çalışma konusunda bir korku yaşamadığını belirten teknik direktör Mustafa Kaplan, "Genç futbolcularla çalışmak cesaret ister, ben ve camiamızda bu cesaret var" dedi.

Genç futbolcularla çalışmanın ayrı bir güzelliği olduğunu ifade eden Kaplan, "Kadromuzda altyapımızdan gelen 11 aslanım var. Bu altyapımızın ne kadar iyi çalıştığını gösteriyor. Bu oyuncular artan performanslarıyla takımın iskeletini oluşturmaya başlayacak" dedi.

Ramazan ve Doğa'nın yaşları itibarıyla takımda hem liderlik hem de kaptanlık yaptıklarını ve aldıkları sorumlulukla genç arkadaşlarına yardımcı olduklarını dile getiren Kaplan, şunları söyledi:
"Genç oyuncularımız A2 takımımız ve Hacettepe'de gösterdikleri performanslarla buralara geldi. Yaş gruplarında milli olmuş, kaliteli futbolcular. Gençlerbirliği'nin genç oyuncu konusunda sıkıntısı olmaz. Adımız gibi genç ve dinamik bir takım kurduk. 2 yıl içinde bu oyuncular da kendilerini kanıtlayıp takımı en üst seviyelere çıkartacak ve bu durumdan da elbette kulübümüz kazançlı çıkacak. Amacımız bu sayıyı artırmak."

"DOĞA KAPTAN"

Takımın altyapıdan yetişmiş tecrübeli isimlerinden Doğa Kaya ise kaptanlığa kadar yükselmeninin mutluluğunu yaşıyor. Gençlerbirliği alt yapısından yetişmiş bir oyuncu olarak kaptanlığa kadar yükselmenin "çok güzel bir duygu" olduğunu ifade eden Doğa Kaya, "Başka camialarda bulunma şansım da oldu. Hepsi ayrı ayrı önemli camialardı fakat Gençlerbirliği'nin altyapı konusundaki farkı taraflı tarafsız herkesin kabul ettiği bir durum" diye konuştu.

Kırmızı-siyahlı kulüpteki yapıyı başka kulüpte görmediğini kaydeden Doğa, takıma katılan gençlerin yetenek ve heyecanlarıyla önemli katkı yapacaklarını kaydetti.

BERAT TOSUN

Geçen sezon attığı gollerle takımının Spor Toto 2. Lig'e çıkmasında önemli rol oynayan Berat Torun, Hacettepe kadrosundaki bir futbolcu için Gençlerbirliği A takımına alınmanının uzun bir kariyer hedefinin ilk basamağı olduğunu söyledi.

Beştepe'da 10 yıldır " bugün için çalışıp, çabaladığını" kaydeden Berat Tosun, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu sezon A takıma çıkarak çabalarımın karşılığını aldım. Benim gibi bu yoldan geçmiş bir çok arkadaşım var bu sezon takımda. Genç bir takım olduk. Bizim bu sene bir hedefimiz de Gençlerbirliği alt yapısının gücünü ve farkını göstermek olacak." (AA)