@gokhan_karatas

'Gençlik' teşviki büyüklere yaramıyor!

'Gençlik' teşviki büyüklere yaramıyor!
'Gençlik' teşviki büyüklere yaramıyor!
TFF, Spor Toto Süper Lig'de genç futbolculara süre veren kulüpleri ödüllendirecek. Ancak bu maddi teşvik, 'dört büyükler'in işine yaramayacak.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr -  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İcra Kurulu, 14 Ağustos'ta gerçekleştirdiği toplantıda 'Genç Futbolcu Teşvik Sistemi'ni kabul etti.

'Yıldırım Demirören yeter' tezahüratı

TFF'nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre; 12. yaş gününden itibaren müsabaka tarihine kadar kesintili/kesintisiz en az 2 yıl kulüpte tescili olan 01.01.1994 ve daha sonra doğmuş Türk futbolcuların, 2013-2014 sezonunda en az 1170 dakika süre alması halinde, bu şartlara uyan her bir futbolcu için kulübe 150 bin lira teşvik verilecek.

SADECE 3 FUTBOLCU

Fenerbahçe dışındaki 17 kulübün muhalefetine karşın 6+0+4 kararından geri adım atmayan TFF, yabancı kontenjanı kademeli olarak indirmeye başladıktan sonra genç futbolcuların daha fazla süre alması adına önemli bir karara daha imza atmış oldu. Ancak Beşiktaş , Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 2013-2014 sezonu A takım kadrolarında, 'teşvik'e uygun futbolcu sayısının 4 ile sınırlı kalması dikkati çekti.

TOPLAM 31 DAKİKA

'Dört büyükler' arasında Fenerbahçe forması giyen 1 Ocak 1995 doğumlu Recep Niyaz ve 21 Nisan 1994 doğumlu Erten Ersu ile Beşiktaş'ın 3 Ocak 1995 doğumlu yeteneği Muhammed Demirci dışında 19 yaşında Türk oyuncu bulunmuyor.

MHK yeni sisteme hazır

Recep Niyaz geçtiğimiz sezon sadece 11 dakika görev yaparken, yedek kaleci Erten forma şansı bulamadı. Muhammed ise 4 maçta toplam 20 dakika sahada kaldı.

OYNAYANLARA YAŞ ENGELİ

Geçtiğimiz sezon verileri baz alındığında, Galatasaray ve Beşiktaş'tan toplam 3 futbolcu, süre kriterine uygun olmalarına karşın yaş engeline takılıyorlar. Galatasaray altyapısından yetişen Emre Çolak (1267 dakika) ve Semih Kaya (2205 dakika) ise Beşiktaş'tan Necip Uysal (1972 dakika), 19 yaşından büyük olmaları sebebiyle yeni sezonda kulüplerine 'teşvik' kazandıramayacak.

Siyah-beyazlı kulüp, 23 Eylül 1992 doğumlu genç yeteneği Oğuzhan Özyakup için hem yaş hem de 'iki yıl tescil' zorunluluğu nedeniyle bu haktan yararlanamayacak. Aynı şekilde 7 Şubat 1993 doğumlu Emre Metin de yaşı dolayısıyla 'teşvik sistemi' dışında kalacak.

Alkol kontrolü ve siyasi slogan yasağı