Genel kurul davasına erteleme

Futbol Federasyonu'na kayyum atanarak, federasyonu olağanüstü genel kurula çağırması amacıyla açılan davanın ilk duruşması dün yapıldı.

ANKARA - Futbol Federasyonu'na kayyum atanarak, federasyonu olağanüstü genel kurula çağırması amacıyla açılan davanın ilk duruşması dün yapıldı. Ankara 11. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına, davacılar Erol Bedir, Enver Kemaloğlu, Mehmet Çakmak Uyar, Hasan Hilmi Öksüz ve Göksel Gümüşdağ'ın avukatı Mehmet Ali Alan ile Futbol Federasyonu'nun avukatları Oktay Selçuk ve Cansel Çelikol Tuncer katıldı. Dava sonucunda yargıç Küçükkaraaslan, federasyonun beş gün içinde kayyum için üç isim bildirmesine, ayrıca 10 kişilik delege isim listesinin istenmesine karar verdi. Küçükkaraaslan, ayrıca dava dosyasının incelenmesi için bilirkişi atanmasına karar verildiğini açıkladı.
Avukat Alan, davayı, federasyonu olağanüstü genel kurulu toplantıya çağırması amacıyla açtıklarını, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın konusunun farklı olduğunu savunarak iki dosyanın birleştirilmesine karşı çıktı. Buna karşılık mahkeme davaların birleştirilmesine karar verdi.
Selçuk ise olağanüstü genel kurul için gerekli sayıya ulaşılamadığını ve federasyona sadece 65 imzanın ulaştığını söyledi.
Buna karşılık davacı tarafın avukatı Alan, imzalara ilişkin resmi belgenin bulunduğunu savunarak, federasyona ulaşan tebligatların yeterli sayıda olduğunu iddia etti.
'Futbol mahkeme kapılarında'
Dava sonrası federasyon yönetim kurulu üyesi İbrahim Usta, "Türk futbolunun mahkeme kapılarında sürünmesi hiç hoş değil" dedi. Hukuka güvenlerinin sonsuz olduğunu ifade eden Usta, şöyle konuştu: "Özellikle bilirkişinin verilen imzaları incelemesi son derece olumlu bir gelişmedir. Bilirkişi raporundan sonra yönetim kurulu olarak toplanıp gerekli kararı vereceğiz. Daha önce de deklare etmiştik, haziran ayında yapılacak mali olağan genel kurulda delegeler isterse seçim yapacağız."
Davacı avukatı Mehmet Ali Alan ise profesyonel liglerde yer alan birçok kulübün, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'u istemediğini iddia etti. (Spor Servisi)