Gerçekten de 'ruhları' yetti

'Ruhunuz yeter' pankartı kimin fikri bilmiyorum ama pek parlak bir icraat değildi açıkçası. Bu kan davasında barış adımını atacak tarafın tüm artıları üstüne alacağı apaçık ortadayken Beşiktaşlılar yarayı deşmeyi tercih etti.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

'Ruhunuz yeter' pankartı kimin fikri bilmiyorum ama pek parlak bir icraat değildi açıkçası. Bu kan davasında barış adımını atacak tarafın tüm artıları üstüne alacağı apaçık ortadayken Beşiktaşlılar yarayı deşmeyi tercih etti. Bursaspor taraftarının da 'Kartal gol gol gol'ü kendisine uyarlaması kadar tezat bir durum yok diyerek eleştirilerde skoru eşitleyip maça geçelim.
Beşiktaş geçen sene Bursa'daki silik futbolla karşılaştırıldığında mükemmel bir ilk yarı oynadı. Tek toplarla topu kanatlara hızlı taşıdılar. Özellikle İsmail Güldüren'in savunduğu sağ kanat konuk ekibin oyun bahçesi gibiydi. Ancak Serdar Özkan ve Federico Higuain'in başarısız girişimleri Kartal'ı sıkıntıya uğrattı. Şunu sormadan geçemeyeceğim: 'Çakma' Higuain'i kim aldı?
İlk yarıda Beşiktaş gole daha çok yaklaşan taraftı. Son haftalardaki futbolu zevk veren Delgado, 18. dakikada topu 90'a bırakıyordu örneğin. 28'de Bobo, kaptan Üzülmez'in ortasında kale çizgisi içinde kafayı vuramazken dönen topta Serdar Özkan'ın vuruşu savunmaya çarptı. Üç dakika sonra Bobo, topu sağa, sola, geriye, ileriye çekerek karşı karşıya pozisyonu hiç etti ve Beşiktaş ilk bölümden gol çıkaramadı.
Tello'dan çirkin hareket
İkinci yarıda rüzgârın yönü terse dönerken Bursaspor oyunu rakip sahaya yıkmaya çalışan taraftı. İlk 10 dakikadaki lodostan yine gol çıkmazken 'Kadıköy Panteri' Pancu'nun Beşiktaş'ın yabancılarıyla tartışmaya girmesi ilginçti. Cisse'yle kafayı kafaya giren Pancu hemen ardından da Tello'yla diyaloğa girdi. Tello'nun rakibine yaptığı 'nefesin kokuyor' hareketi gözlerden kaçtı mı bilmiyorum ama Şililinin hamlesi çok çirkindi. Aynı hareketi Rennes'li Stephane Mbia'ya yapan Lyon'lu Milan Baros'un ceza aldığını hatırlatayım.
70'ten sonra Timsah adımlarını hızlandırdı. Sumulikoski ortaya gelip daha çok top alınca pas trafiği ev sahibi adına daha olumluydu. 'Soyunma odasında Beşiktaş'a ne olduğu' gecenin cevaplanması gereken sorusuydu. Konuk ekip ilk yarının aksine sahada ne yaptığını bilmez bir görüntü içindeydi. Higuain-Burak değişikliği nedeniyle Beşiktaş'ın bir kişi eksik oynama durumunda da bir değişiklik olmadı! Bursaspor baskıyı artırırken 81. dakika maçın kırılma anıydı. Sağdan ceza sahasına giren Veli Acar, içerideki dört takım arkadaşı yerine Beşiktaşlı bir oyuncuyu nişanladı. Bir-iki atak sonra Serdar Özkan bekletmeden Delgado'yu gördü, Arjantinli düzgün ve sert bir plaseyle ikinci yarı topa değmeyen Yavuz'u mağlup etti: 0-1. Bu golle birlikte matem sessizliği nedir şahit oldum.
Her iki yarıdaki performanslarla maçın adil sonucu puanların paylaşımı olmalıydı. Beşiktaşlıların bu görüşü pek kale almadığına eminim! Bir gerçek var ki bu sezon beşinci kez 1-0'la gülen Beşiktaş'ın Portekiz'den mutlu dönmesi için daha fazlasını ortaya koyması şart.
Not: Maç öncesi Nejat Biyediç'e "Tanıştığımıza memnum oldum. Geçmiş olsun" deme fırsatı buldum. İmparator'un sağlığına kavuşmasına tüm samimiyetimle çok sevindiğimi söylemek isterim. 'Adam gibi adam'ların sayısı zaten azalıyor aman diyeyim ya rab!..

BURSASPOR: 0
Yavuz 5
Ö. Aysan 5
İsmail 5
Egemen 6
Ö. Erdoğan 5
Veli 5
(Mbesuma 87) -
Sumulikoski 5
Volkan 5
Mustafa 5
Pancu 5
(Cihan 69) 5
Tum 4
(Sercan 65) 5

BEŞİKTAŞ: 1
Rüştü 6
İ. Toraman 6
Baki 6
İ. Üzülmez 6
Ali 5
Cisse 6
Serdar 6
Tello 6
(M. Sedef 90) -
Delgado 7
(Koray 86) -
Higuain 5
(Burak 62) 5
Bobo 5

GOL: Delgado (83)
SARI KARTLAR: Yavuz / Baki
Stat: Atatürk Hakemler: Y. Yıldırım, M. E. İyisoy, S. Gencerler