Gerekirse tüm maçlar seyircisiz oynanacak

Serie A'da Catania-Palermo maçı ve sonrasında yaşanan ve bir polis memurunun ölmesiyle sonuçlanan olayların ardından İtalya futboluna 'sıkıyönetim' geliyor.

ROMA - Serie A'da Catania-Palermo maçı ve sonrasında yaşanan ve bir polis memurunun ölmesiyle sonuçlanan olayların ardından İtalya futboluna 'sıkıyönetim' geliyor. Hükümet, bu konuda kararlı olduğunu açıklarken, İtalya Milli Olimpiyat Komitesi de dün olası önlemleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Hazırlanan önlem paketinde tüm maçların belli bir süre seyircisiz oynanması, UEFA normlarına uymayan statlara taraftar alınmaması, sezon boyunca deplasman takımı taraftarlarına izin verilmemesi, stat ve çevresinde çıkan olaylarda verilen cezaların artırılması gibi uygulamalar var.
İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, olayların önüne geçmede kararlı olduklarını belirterek, "Futbolu tatil etme pahasına da olsa, şiddetin kökünü kazıyacağız. Gerekli her önlem alınacaktır. Bu insanlara, artık kendilerine dur diyeceğimizi göstereceğiz" dedi. İtalya Futbolcular Derneği Başkanı Sergio Campana da "Gerekirse ligler bir yıl tatil olmalı" diye konuştu.
Polis kasten mi öldürüldü?
Olaylı maç sonrası tutuklananların sayısı 29'a yükseldi. Polis memuru Raciti'nin, çatışmada tesadüfen mi yoksa kasten mi öldürüldüğü ise netlik kazanmadı. Fanatik taraftarları yakinen tanıyan Raciti'nin eylül ayındaki Palermo-Catania maçında olaylara karışan bir Catania'lı taraftarı mahkûm ettirdiği ortaya çıktı. Bu olgudan hareket eden savcılık yetkilileri, Raciti'nin kasten hedef seçildiği ihtimali üzerinde duruyor. (Spor Servisi)