Getirin sporcuları, sakın kaçmasınlar!

Brezilya'da düzenlenen Pan Amerikan Oyunları'na katılan Küba, sporcularının başka ülkelere iltica etmesinden çekinerek, tüm kafileye dünkü kapanış seramonisinden önce ülkeye dönme emri verdi.

RIO DE JANERIO - Brezilya'da düzenlenen Pan Amerikan Oyunları'na katılan Küba, sporcularının başka ülkelere iltica etmesinden çekinerek, tüm kafileye dünkü kapanış seramonisinden önce ülkeye dönme emri verdi. Bunun üzerine tüm sporcular apar topar Rio de Janerio Havalimanı'na giderken, kendi dalında üçüncü olan erkek voleybol milli takımı bronz madalya törenine dahi katılamadı. Havalimanındaki kargaşada birçok sporcu bagajlarını bulamadı. Kararın, oyunların ilk günlerinde dört Kübalı sporcunun kamptan kaçıp iltica etmesi nedeniyle alındığı belirtildi.
Oyunların en güçlü ülkelerinden biri olan ve bu yıl da madalya sıralamasında Küba, sporcuların ilticalarından oldukça mustarip. 1999'da Kanada'da yapılan oyunlarda 13 Kübalı sporcu bu ülkeye iltica ederken, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro geçen hafta içi yaşanan dört ilticanın ardından, "Bu sporcular ülkelerini para için sattılar. Para için ihanet, ABD'nin, Küba'nın direncini kırmak için kullandığı bir yöntem" diye konuştu. (Spor Servisi)